Ознака: договор

Вработените на „Еурокомпозит“ не постигнаа договор со Владата

Вработените во „Еурокомпозит“ кои протестираат пред Владата во Скопје, не постигнале договор со премиерот Зоран Заев на попладневната средба.  Според Роберт Богданоски, претседател на синдикатот...

Меј, Меркел и Макрон за проширување на Договорот со Иран

Лидерите на Велика Британија, Франција и Германија денеска се согласија дека важечкиот договор со Иран е најдобар можен начин да се спречи Техеран да...

Вучиќ очекува брз договор со Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, верува во можноста за нормализација на односите со Приштина и потпишување на спогодбата за соработка во наредните шест до...

Потпишан договор за соработка меѓу Скопје и Атина

Договор за соработка меѓу Скопје и Атина денеска потпишаа градоначалниците на двата града, Петре Шилегов и Јоргос Каминис. - Со потпишувањето на овој Договор...

Северна и Јужна Кореја договориле крај на војната и денуклеаризација на...

Јужнокорејскиот претседател и севернокорејскиот лидер, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун денеска договориле завршување на војната долга седум децении и да почнат со работа на...

Зариф: Иран ќе продолжи да обогатува ураниум ако САД се повлечат...

Иран со сета сила ќе продолжи со обогатување на ураниум доколку Вашингтон реши да се откаже од нуклеарниот договор со Техеран, предупреди иранскиот министер...

Каде го наоѓа Владата овластувањето за склучување меѓународен договор за промена...

Повод за овој текст е најавеното склучување меѓународен (билатерален) договор меѓу Република Македонија и Република Грција, за ново име на Република Македонија, со привремена...

Иран: САД ќе зажалат ако го прекршат нуклеарниот договор

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека САД ќе зажалат ако еднострано го прекршат иранскиот нуклеарен договор и дека одговорот на Техеран ќе го дознаат...

Гризман: Немам договор со Барселона

Фудбалерот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман ги демантираше информациите дека тој веќе има договор со Барселона за трансфер следното лето.    Во неговиот договор има клаузула...

Гвардиола станува најплатениот тренер во светот

Тренерот на Манчестер Сити Пеп Гвардиола го прифатил предлогот на раководството на клубот за нов договор и нивната соработка ќе продолжи до 2020 година,...