10.1 C
Skopje
24.4.2019 - 6:22

Ознака: договор

Двете земји имаат големи задачи пред себе

Џон Псаропулос Најчувствителни прашања од спроведувањето на Преспанскиот договор се културолошките и ќе биде потребно време да се решат, смета грчкиот новинар Псаропулос НАТО и...

Тачи добил поддршка од САД за постигнување конечен договор со Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи, кој престојува во Вашингтон за Молитвениот појадок во организација на американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти дека се сретнал со...

Тајани: Брегзит без договор би бил катастрофа

Евентуалното истапување на Велика Британија од ЕУ без договор би имало катастрофални последици, предупреди денеска претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани. – Многу сме загружени....

По САД, и Русија се повлече од нуклеарниот договор

Рускиот претседател Владимир Путин порача дека Русија ќе почне со производство на оружјето што беше забрането со договорот од 1987 година и оти повеќе...

Виенската конвенција може да го урне договорот

Френсис Ентони Бојл - професор по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“, САД Професорот Френсис Ентони Бојл, кој е предавач по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“...

Марсијал го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Антони Марсијал го продолжи договорот со клубот до јуни 2024, објави премиерлигашот. Во актуелниот договор ќе биде вклучена можност за продолжување...

И покрај договорот со Трамп, Пјонгјанг не се откажува од нуклеарките

Во извештајот за процена на светските закани, подготвен од шефовите на американските разузнавачки агенции, се предупредува дека мали се изгледите Северна Кореја да се...

Потпишан договор за набавка на нови екоавтобуси

Скопскиот градоначалник потпиша договор со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за заем во вредност од 10 милиони евра за набавката на нови...

Грчкиот парламент го изгласа договорот од Преспа

Грчкиот парламент со 153 гласа „за“ вчера го ратификува договорот од Преспа, кој, меѓу другото, предвидува новото име на државата да биде Република Северна...

Креаторите на спогодбата си заминуваат од функциите

Дали поради сплет на околности, случајна коинциденција или сосема други причини, но изминатиот период редица странски политичари ги напуштија своите функции. А токму нив...