Ознака: договор

Зошто договорот од Нивици е необврзувачки за нашата држава

Според професорот Игор Јанев, научен советник и познавач на меѓународното право на Универзитетот во Белград, тоа што во Преспанскиот договор Македонија не е означена...

ЕУ притиска за побрзо спроведување на зелениот договор

Европската комисија ќе го спроведе најамбициозниот закон за климатски промени во светот, за да го намали загадувањето за најмалку 55 отсто до 2030 година...

Грција го моделира Преспанскиот договор како што ѝ одговара

Ако на ова се придодаде и тивката подземна кампања што се води низ Европа, која сугерира сѐ почеста употреба на термините „северномакедонци“ за народот...

Низ каква диоптрија меѓународната ги чита нашите договори, а низ каква...

Интересен став имаат повеќето соговорници со кои се консултиравме, кои острицата ја насочуваат кон меѓународната заедница. Истакнувајќи ги нашите „македонски очекувања од Преспанскиот договор,...

Лингвистичката замка што ја постави Атина во Преспанскиот договор

Лингвистите уште во почетокот жестоко реагираа дека меѓу зборовите „Република и Македонија не треба да има ништо“. Во моментот кога се вметна „Северна“, дојде до...

Историските фрустрации од Софија

Несомнено, високото антимакедонско расположение кај бугарските граѓани е одраз на политичката клима што подолго време владее кај нашиот источен сосед. Со месеци од закоравените...

Ердоган и Мицотакис се согласија да продолжат со дијалогот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека се согласил со грчкиот премиер за продолжување на дијалогот меѓу двете земји околу спорните прашања. Ердоган, кој...

Заев и Рама потпишаа договор за заеднички гранични и царински контроли

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска во Тирана учествуваше на Самитот на земјите од Западен Балкан чиј домаќин беше премиерот на Албанија, Еди Рама. На...

ВМРО-ДПМНЕ за договорот со Бугарија: Народот будно да ги следи состојбите

Зоран Заев и Владата водат тајни разговори со Бугарија. Заев да каже што прифаќа и дали на маса е македонската национална посебност, рече на...

Владата ги раскина договорите со „Инвока груп“, фирма поврзана со набавката...

Владата ги раскина договорите со „Инвока груп“, фирма поврзана со набавката на софтверот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Владата на денешната редовна...