-1 C
Skopje
23.2.2019 - 18:36

Ознака: договор

Вучиќ: Договорот со Албанците е во интерес на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во интерес на Србија е да се постигне правнообврзувачки договор со Албанците и оти за негово постигнување мора...

Вучиќ: Србија има интерес да постигне правно-обврзувачки договор со Албанците

Во интерес на Србија е да се постигне правно обврзувачки договор со Албанците, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, при тоа додавајќи дека за негово...

За ЕУ договорот со Иран продолжува да важи

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска го потврдија ставот на Унијата за Договорот со Иран, од кој се повлекоа САД. Шефицата на европската дипломатија,...

Бускетс останува во Барселона

Шпанскиот репрезентативец Серхио Бускетс ќе потпише нов договор со Барселона, објави Радио Каталонија. Претседателот на Барселона, Жозеп Мариа Бартомеу го убедил 29-годишниот Бускетс да го...

Меѓународната петорка крои нов договор за Иран?

Новиот договор предвидува финансиска помош за Иран, а за возврат Техеран да ги ограничи производството на балистички ракети и своето мешање во земјите од...

Хан за „Та неа“: Може да се најде решение на името,...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во интервју за грчкиот весник „Та неа“, изрази убеденост дека може да се постигне решение за името, и оценува...

„Та неа“: Договор сега, ерга омнес со грејс период

Постигнување договор сега и постепено комплетирање за две години се двете карактеристики на сценариото што се наоѓа на маса кое го објавува саботното издание...

Хамнеи: Иран нема да остане во нуклеарниот договор без цврсти гаранции...

Иран нема да продолжи да го почитува договорот, доколку не добие „цврсти гаранции од Европа, изјави иранскиот верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи. Тој одлуката на...

Што го иритира Трамп во договорот со Иран?

Опстанокот на договорот е доведен во прашање по заканите на американскиот претседател за повлекување од спогодбата. Еден од главните приговори на Трамп е дека...

Ирански пратеници го запалија американското знаме (Видео)

Ирански пратеници денеска во парламентот запалија хартиено американско знаме, извикувајќи „Смрт на Америка“, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од нуклеарниот договор...