14 C
Skopje
13.11.2018 - 17:45

Ознака: договор

Мицкоски: Договорот со Грција е капитулација на Република Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево во Владата имаше куса средба со премиерот Зоран Заев кој му го предал договорот за решение за спорот...

Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го...

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе се случи попладне

Телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, е закажан за попладневните часови. Грчките медиуми објаснуваат дека двете страни треба прво...

Вучиќ: Договорот со Албанците е во интерес на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во интерес на Србија е да се постигне правнообврзувачки договор со Албанците и оти за негово постигнување мора...

Вучиќ: Србија има интерес да постигне правно-обврзувачки договор со Албанците

Во интерес на Србија е да се постигне правно обврзувачки договор со Албанците, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, при тоа додавајќи дека за негово...

За ЕУ договорот со Иран продолжува да важи

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска го потврдија ставот на Унијата за Договорот со Иран, од кој се повлекоа САД. Шефицата на европската дипломатија,...

Бускетс останува во Барселона

Шпанскиот репрезентативец Серхио Бускетс ќе потпише нов договор со Барселона, објави Радио Каталонија. Претседателот на Барселона, Жозеп Мариа Бартомеу го убедил 29-годишниот Бускетс да го...

Меѓународната петорка крои нов договор за Иран?

Новиот договор предвидува финансиска помош за Иран, а за возврат Техеран да ги ограничи производството на балистички ракети и своето мешање во земјите од...

Хан за „Та неа“: Може да се најде решение на името,...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во интервју за грчкиот весник „Та неа“, изрази убеденост дека може да се постигне решение за името, и оценува...

„Та неа“: Договор сега, ерга омнес со грејс период

Постигнување договор сега и постепено комплетирање за две години се двете карактеристики на сценариото што се наоѓа на маса кое го објавува саботното издание...