16.5 C
Skopje
18.6.2019 - 3:28

Ознака: договор

Фелаини го продолжи договорот со Манчестер јунајтед

Договорот на белгискиот фудбалер Мауран Фелаини со Манчестер јунајтед истекуваше утре, но раководството на клубот во последен момент успеа да го убеди да остане...

Пратениците повторно ќе гласаат за Договорот со Грција

На 5 или на 6 јули ќе биде закажана собраниската седница на која треба повторно да се гласа за Договорот со Грција за името,...

Грчкиот уставен суд доби барање за поништување на договорот од Преспа

Барање за поништување на Договорот од Преспа и барање за поништување на писмата од Грција до НАТО и ЕУ, испратија до Уставниот суд на...

Договор со Р. Грција – последици за РМ и за Македонците

По осамостојувањето на РМ се направени многу предавства, но врв на тие предавства е приватниот договор склучен меѓу Заев и Ципрас. Во тој договор...

Грчките монаси од Света Гора не го прифаќаат Договорот од Преспа

Света Гора смета дека признавањето на македонскиот јазик и македонската националност од страна на грчката држава е „непочитување на историјата и вистината и предавство...

Нов договор за субвенционирани летови од македонските аеродроми во август

Нов договор за доделување финансиска поддршка од државата за воведување нови дестинации од македонските аеродроми треба да биде потпишан во август годинава со авиокомпанија...

И Грците бараат референдум за Договорот од Преспа

Префектурите и општините од северниот дел на Грција бараат да се распише референдум во земјата за Договорот од Преспа, „за да им се даде...

Мирен протест против Договорот за името пред Собранието

Група граѓани и вечерва мирно протестираа пред Собранието на Република Македонија против Договорот со Грција за решавање на спорот со името. Учесниците на протестот  повикаа на...

САД побараа сите земји да прекинат со увоз на иранска нафта

САД побараа од сите земји да го прекинат увозот на иранска нафта до 4 ноември, доколку сакаат да ги избегнат американските санкции воведени по...

Протест против договорот за името во центарот на Скопје

Помала група граѓани и вечерва одржа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Учесниците на протестот ги повторија ставовите...