22.5 C
Skopje
26.8.2019 - 9:33

Ознака: договор

Ципрас: Посакувам соседот да ги исполни обврските од Договорот

Прво соседната земја да ги исполни обврските од Договорот, а потоа, во јануари, февруари, ќе разговараме со коалицискит партнер за да видиме како ќе...

Трамп: Еден ден и со Иран ќе се договориме

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека еден ден ќе попуштат тензиите во односите помеѓу САД и Иран и оти очекува повик од Техеран. Тој додаде...

Рама: Оптимист сум дека брзо ќе постигнеме договор со Грција

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за грчката агенција АНА-МПА вели дека е оптимист дека Албанија и Грција ќе постигнат договор за „еден нов...

Димитров за АНА-МПА: Не можеме да ги смениме историјата и географијата,...

Не можеме да ја смениме географијата или историјата, но може да работиме заедно за да ја создадеме нашата заедничка иднина, вели министерот за надворешни...

Трамп: Уверен сум дека Ким Џонг-ун ќе го почитува договореното

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази увереност дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе го почитува тоа што тие двајцата го договорија минатиот месец на...

Иванов немало да се поколеба и да го потпише договорот со...

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов вчера ги демантираа тврдењата на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто за грчката телевизија ЕРТ дека шефот на...

И да пропадне, договорот од Нивици ќе ги забетонира уставните промени

Дури и ако македонската страна ги спроведе сите обврски преземени со Преспанскиот договор и ги направи уставните промени (па и тие да бидат усвоени...

Ѕанакопулос: Посакувам целиот процес во соседната земја да има позитивен исход

Посакувам, целиот процес, така како што е предвиден да има позитивен исход и за Заев, но и за Договорот и за односите на двете...

Русија и Кина заинтересирани за зачувување на Договорот со Иран

Москва и Пекинг се заинтересирани за зачувување на целосна имплементација на Договорот за иранската нуклеарна програма, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров...

Иванов го демантира Заев, нема да го потпише договорот со Грција

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов денеска ги демантираа тврдењата на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто за грчката телевизија ЕРТ дека шефот на...