8.9 C
Skopje
29.3.2020 - 10:43

Ознака: договор

Царовска: Без Договорот од Преспа нема економски развој, туку сиромаштија

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да ја замајуваат јавноста заговарајќи укинување, поништување или ревидирање на Договорот од Преспа. Најновото замајување е од техничката министерка...

Потпишан договор за отворање европска куќа

Крива Паланка Градоначалникот на општината Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, и евроамбасадорот Самуел Жбогар потпишаа договор за отворање европска куќа во Крива Паланка. Европската куќа ќе биде...

Борис Џонсон и Европската Унија го потпишаа договорот за брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон и лидерите на ЕУ потпишаа договор за излезот на Велика Британија од Европската Унија, кој е закажан за 31 јануари. Џонсон...

Либискиот воен лидер Хафтар прифати примирје без да потпише договор

Либискиот воен лидер Калифа Хафтар прифати прекин на огнот, рекол германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по состанокот со бунтовничкиот либиски генерал во...

Потпишан договорот за изградба на првите два километри на автопатот Скопје...

Директорот на ЈП „Државни патишта“, Зоран Китанов, и генералниот директор на АД „Гранит“, Зоран Милковски, денеска потпишаа договор за изградба на првите два километри...

Македонија пак со техничка влада

Техничката влада почнува да функционира од моментот кога ќе биде изгласана во парламентот и истата таа ќе функционира до изборот на новата влада, која...

Австрија: Курц и Зелените постигнаа договор за формирање влада

Мандатарот за состав на новата австриска влада, лидерот на Народната партија (ОВП) Себастијан Курц и лидерот на Зелените, Вернер Коглер постигнаа договор за формирање...

Кредит од 70 милиони евра за реконструкција на локални патишта

Mинистерката за финансии Нина Ангеловска и директорот на Kанцеларијата на Светска банка во земјава, Марко Мантованели, потпишаа договор со кој се обезбедуваат 70 милиони...

Потпишан договор со чешката „Локо Транс“

Владата и компанијата „Локо Транс“ од Чешка го потпишаа договорот за државна помош за инвестицијата во вредност од 15-20 милиони евра, во која се...

Негирањето на јазикот не е во духот на договорот за добрососедство

До неодамна, во записниците за работата на комисијата се користеле термините „македонската страна“ и „бугарската страна“, но од последните два состанока во употреба бил...