Ознака: договор со грција

Иванов одби да го потпише Законот за ратификација на Договорот со...

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов донесе одлука да не го потпише Указот за прогласување на Законот за ратификација на Договорот со Грција. Во Одлуката,...

Османи: Албанците немаат дилеми за Договорот со Грција оти води кон...

Албанците во Македонија немаат дилеми околу Договорот со Грција и ќе го поддржат на претстојниот референдум, не само затоа што ги отвора вратите кон...

Мицкоски: Референдумот мора да биде обврзувачки и демократски

Потпишаниот договор со Грција е капитулантски чин со кој е прифатен ултиматумот на Грција и сто проценти од нивните барања. Тој ја обврзува само...

Хан преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот во Собрание

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. - Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот...

Меј: Договорот и ги отвора вратите на Македонија за НАТО и...

Премиерката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј, денеска со писмена честитка адресирана до премиерот Зоран Заев, го честиташе постигнатиот...

Законот за ратификација на Договорот со Грција испратен за потпис кај...

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Договорот со Грција. Џафери потоа го...

Заев: Ова е историски чин со која Македонија и граѓаните добиваат...

Договорот го означува почетокот на крајот на неизвесноста за Македонија и преставува достоинствено и прифатливо решение за двете страни, со кое засекогаш се потврдува...