Ознака: договор со грција

Коѕијас: Опозицијата во двете земји користи говор на омраза

Нова демократија и ВМРО се хранат со проблемите, а ние со решенијата, опозициите во двете земји користат говор на омраза, вели шефот на грчката...

Мицотакис: Референдумот ќе успее

Лидерот на грчката опозициска Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис смета дека референдумот во северниот сосед ќе успее, но нагласува дека признавањето на македонската нација и...

Европски и американски интелектуаци со поддршка за договорот меѓу Македонија и...

Во отворено писмо до јавноста, објавено во британскиот весник „Гардијан“, повеќе од 40 интелектуалци од Европа и САД бараат историскиот договор меѓу Македонија и...

Бутарис: Заслужуваат пофалба обидите на двете земји за изнаоѓање решение за...

Се чини дека по прв пат, двете земји, сакаа да се реши проблемот, тоа заслужуваше пофалба, вели солунскиот градоначалникот Јанис Бутарис во интервју за...

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со...

Бакојани: Коѕијас направи грешка што ги даде термините Македонци и македонски...

Нова демократија смета дека Коѕијас направи грешка што дозволи националност Македонци и македонски јазик, смета поранешната шефица на грчката дипломатија Дора Бакојани. Говорејќи за...

Ахмети: Можно е законот за јазици и Договорот со Грција да...

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за тиранската телевизија „Ора њус“ изјави дека се работи на стратегија чија цел е конечно да стапи во сила...

Финализирање на Договорот со Грција, па членство на Македонија во НАТО

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување...

Собранието повторно го изгласа Законот за ратификација на договорот со Грција

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласови „за“ и еден воздржан повторно го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Грција за спорот...

Анагностопулу: Договорот меѓу Грција и Македонија ќе биде целосно реализиран

Договорот меѓу Грција и Македонија ќе биде целосно реализиран. Со спречувањето за влез на Поранешната југословенска Република Македонија во ЕУ се минира договорот, изјави...