Ознака: договор со грција

Бакојани: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Како што се одвиваа работите ќе биде многу тешко да има промена и Договорот да не дојде во Парламентот. Единствено што можам да кажам...

За грчката професорка Копа договорот од Преспа е фер и за...

Сметам дека Договорот од Преспа и добар и фер договор, пишува професорката на Катедрата за меѓународни, европски и регионални студии на атинскиот факултет Пандио...

Бибер: Идејата за бојкот на референдумот е евтин потег

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и...

Заев: Иванов и ВМРО-ДПМНЕ не можат да ги надминат својата немоќ...

Ѓорге Иванов и опозицијата не можат да ги надминат својата немоќ и фрустрации. Несериозно е на таков начин, како вчера од Мечкин Камен, цинично...

ЕК за говорот на Иванов: Сите да обезбедат имплементација на договорот...

Европската комисија(ЕК) реагираше на говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов вчера на Мечкин Камен, во кој тој изјави дека не го поддржува договорот со Грција...

Бушати: САД се клучни за спроведување на Договорот од Преспа

Ангажманот на САД на Балканот е од клучно значење со цел да се обезбеди дека нема да има какви било назадувања во однос на...

Заев-Ханеда: Договорот со Грција беше постигнат со голема храброст на двете...

Амбасадорката на Јапонија во земјава, Кеико Ханеда на средбата денеска со премиерот Зоран Заев му честиташе за постигнатиот договор со Грција, посочувајќи дека по...

Шекеринска: Одлуката од референдумот е обврзувачка, но и без неа институциите...

Доколку на референдумот се донесе одлука таа е обврзувачка за институциите, но доколку не се донесе одлука институциите имаат обврска да го кажат своето...

Вицепремиерот Османи се надева на консензус за стратешките прашања

Продолжението од лидерската средба во потесен состав е закажано за в понеделник во 9 часот и се надевам дека ќе најдеме решение за стратешките...

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан...