13 C
Skopje
25.9.2018 - 21:36

Ознака: договор со грција

Димитров: Патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот за името,...

Доволно созреавме како општество за да се соочиме со реалноста - патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот со Грција за името, и...

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот...

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но  договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати...

Нимиц: Чекање нов договор за името е многу ризична идеја

Поминаа 25 години, а може да поминат уште толку пред нов договор доколку овој не помине, вели посредникот на ОН во спорот за името...

Мицкоски-Хелбах: ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува договорот за името

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со Кристијан Хелбах, специјален координатор за Западен Балкан, Турција и земјите на ЕФТА во германското МНР,...

Меѓународна поддршка и охрабрување за Договорот со Грција и членството во...

Македонија во изминатите денови добива континуирана поддршка и охрабрување за референдумот за името закажан за 30 септември од нејзините стратешки партнери како САД и...

Бакојани: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Како што се одвиваа работите ќе биде многу тешко да има промена и Договорот да не дојде во Парламентот. Единствено што можам да кажам...

За грчката професорка Копа договорот од Преспа е фер и за...

Сметам дека Договорот од Преспа и добар и фер договор, пишува професорката на Катедрата за меѓународни, европски и регионални студии на атинскиот факултет Пандио...

Бибер: Идејата за бојкот на референдумот е евтин потег

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и...

Заев: Иванов и ВМРО-ДПМНЕ не можат да ги надминат својата немоќ...

Ѓорге Иванов и опозицијата не можат да ги надминат својата немоќ и фрустрации. Несериозно е на таков начин, како вчера од Мечкин Камен, цинично...

ЕК за говорот на Иванов: Сите да обезбедат имплементација на договорот...

Европската комисија(ЕК) реагираше на говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов вчера на Мечкин Камен, во кој тој изјави дека не го поддржува договорот со Грција...