Ознака: Договор од Преспа

Каменос: Пред Договорот да дојде во грчкиот парламент, ќе ја напуштиме...

Пред Договорот од Преспа да дојде во грчкиот парламент, Независни Грци ќе ја напуштат владата, а земјата ќе оди на избори, вели лидерото на...

Заев: Без имплементација на Договорот од Преспа, нема влез во ЕУ...

Без решавање на спорот за името со Грција и имплементација на Договорот од Преспа, Македонија не може да очекува да стане полноправна членка на...

Kонференција за правните аспекти на Договорот од Преспа во грчкото МНР

За првните аспекти на Договорот од Преспа, историската и правната позадина, за имплементацијата, името, употребата, јазикот и државјанството, ќе дискутираат професори по право, историја,...

Захарова: Договорот од Преспа предизвика дополнителен раскол во двете земји

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска излезе со став дека договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и...

Уставниот суд на Грција го отфрли барањето за суспендирање на Договорот...

Уставниот суд на Грција го отфрли барањето на грчката „Федерација на културните здруженија на Македонците” и „Пан-Македонските асоцијации на Македонците од дијаспората”, за суспендирање...

Нова демократија: Смешно е протестите против Договорот од Преспа да се...

Смешни се тврдењата дека стотиците илјади Грци на протестите против Договорот од Преспа беа поттикнати или платени од мрачни руски интереси, коментираат од Нова...

Катругалос: Договорот од Преспа ќе донесе и економски придобивки

Договорот од Преспа е корисен и за двете земји и со помош на европските програми ќе донесе и економски придобивки, вели алтернативниот министер за...

Каменос: Договорот од Преспа нема никогаш да се имплементира

Коалицискиот партнер во грчката Влада, Панос Каменос, не отстапува од неговиот став, дека Македонија нема да стане членка на НАТО, а Договорот од Преспа...

Едногласна европска поддршка за Договорот од Преспа

Лидерите на Европската Унија и на Западен Балкан на синоќа завршениот Самит во Лондон во рамки на Берлинскиот процес покрај потврда на заложбата за...

Протест во грчкиот град Вергина против Договорот од Преспа

Стотици граѓани, меѓу кои и свештени лица и префектот на грчката област централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вчера се собраа на плоштадот во Вергина да...