5 C
Skopje
19.11.2018 - 21:18

Ознака: Договор од Преспа

Павлопулос: Уставната ревизија да ги содржи сите гаранции

Само кога ќе се утврди дека уставната ревизија ги содржи сите гаранции, тогаш ќе може да се финализира и содржината и правилното толкување на...

Мицотакис: Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од...

Ставот дека Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа, ниту во овој, ниту во следниот парламент, го повтори Кирјакос Мицотакис,...

Мицотакис: Уставните амандмани се уште полоши од самиот Договор од Преспа

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, говорот пред неговата пратеничка група на денешниот состанок, го почна со прашањето за името...

Македонско-грчката комисија ќе почне да работи по ратификувањето на Договорот од...

Заедничкиот македонско-грчки комитет на експерти на Македонија и Грција не може да почне со работа пред ратификацијата на Договорот од Преспа во двете земји,...

Кнасел: Австрија го поддржува Договорот од Преспа

Австрија го поддржува Договорот од Преспа и се надева на целосна имплементација што е важна за целиот регион, вели министерката за надворешни работи на...

Дузинас: Договорот од Преспа е модел за решавање на долгогодишните проблеми

Историскиот Договор од Преспа даде модел како преку преговори и политички договор да се решат долгогодишни прашања кои имаат особено тешки идентитетски проблем, рече...

Заев: Очекувам запазување на сите рокови околу носењето на уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев очекува да бидат запазени сите рокови за процесот за донесување на уставните амандмани, што се обврска согласно Договорот од Преспа. -Деловничките рокови...

Заев-Столтенберг: Пратениците донесоа голема и важна одлука

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој изрази поддршка и честитки за успехот во понатамошна имплементација...

Скурлетис: Има мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа

Во денешниот парламент постои потребното мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа, но и за да не биде ставена во опасност довербата на актуелната...

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде прифатен од грчкото општество

Кога ќе финализира договорот од Преспа, кога ќе стапи во сила, според мене, нема да има противење, освен од многу мал дел од грчкото...