21 C
Skopje
23.9.2018 - 1:05

Ознака: Договор од Преспа

Заев – Пенс: Преспанскиот договор обезбедува заслуженото место во евроатлантските структури

Пораки на охрабрување за Договорот од Преспа, добил премиерот Зоран Заев од потпретседателот на САД Мајк Пенс на днешната средба во Вашингтон. Како што напиша...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа...

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во...

Пападимулис: Сигурен сум дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во...

Сигурен сум дека ќе има мнозинство во грчкиот Парламент што ќе гласа за Договорот од Преспа, изјави денеска потпретседателот на Европскиот парламент и шеф...

Каменос: Ќе направам сė Договорот од Преспа да не дојде во...

Ќе направам сė за овој договор да не дојде во парламентот. Но, ако договорот дојде во парламентот, тогаш немам друг избор, вели Панос Каменос...

Бушати: Македонските Албанци да го поддржат историскиот Преспански договор

Договорот меѓу Македонија и Грција има исклучително значење за демократската стабилност во регионот и за нашата заедничка евроатлантска перспектива. Затоа апелирам на сите граѓани...

Бушати-Османи: Договорот од Преспа важен за целиот регион

Министерот за надворешни работи на Република Албанија побара поддршка од македонските граѓани за договорот со Грција и претстојниот референдум, бидејќи, според него, тој не...

Ѕанакопулос: Има мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од...

Договорот од Преспа без проблем ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, изјави портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос,...

Џонсон: Клучно е да се финализира Договорот од Преспа за да...

Од клучно значење е да се финализира договорот за да одите напред, вели американскиот сенатор Рос Џонсон, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА. Како...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во своето обраќање пред Европскиот Парламент ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот...

Генимата: Сакаме решение, но не било какво

Позициите на Движењето на промена во однос на економијата, но и за Договорот од Преспа ги претстави претседателката на партија во нејзиниот говор во...