13.8 C
Skopje
22.9.2021 - 4:53

Ознака: договор за име

Ципрас: Преспанскиот договор решава историско прашање за името

Имаме многу важен договор со северните соседи, договор што се однесува на перспективата на соработка и мир во регионот, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас...

Згуридис: Или ратификација со 180 пратеници или народот да одлучи

Нашата позиција е јасна и опфаќа две работи или 180 пратеници или народот, вели потпретседателот на Независни Грци, Панајотис Згуридис, во однос на ратификацијата...

Курц: Топло го поздравуваме Договорот меѓу Скопје и Атина

Договорот меѓу Скопје и Атина покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат, вели канцеларот на Австрија, Себастијан Курц во интервју за грчкиот весник...

Бан Ки-мун: Добро е што се постигна договор за името, загрижува...

Охрабрувачки е фактот што се постигна решение, но загрижувачки е фактот што постои незадоволство кај граѓаните, вели поранешниот генерален секретар на ОН, Бан Ки-мун,...

Потпишан договорот за името

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас,  денеска во Преспа го потпишаa договорот постигнат меѓу двете земји во...

Курц: Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во...