25.8 C
Skopje
22.6.2021 - 13:04

Ознака: договор за добрососедство

Бучковски во Договорот за добрососедство го гледа решението за спорот

Нашите позиции се кристално јасни, односно мора да се најде заеднички именител и со тоа да им го отвори патот на идните генерации, а...

Захариева: На Бугарите во Македонија не им се признава правото на...

Недопустливо е тоа што во Македонија во 21-от век не се признава правото на самоопределување, изјави бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захериева за...

Бугарија ѝ предложила на Македонија акционен план за спроведување на Договорот

Вицепремиерот Екатерина Захариева го прими специјалниот пратеник на Владата на Република Македонија Владо Бучковски, кој е во работна посета на Бугарија, пренесува БГНЕС повикувајќи се...

Цифакис: Бугарското вето ги загрозува политиките на ЕУ на Западен Балкан

Бугарското вето за Македонија сериозно ја загрозува ефикасноста на политиките на ЕУ во Западен Балкан, смета Николаос Цифакис, професор и член на Советодавната група...

Захариева предлага да се состане меѓувладината комисија за Договорот за добрососедство

Министерката за надворешни работи Екатерина Захариева ќе им предложи на премиерите на Бугарија и Македонија, Бојко Борисов и Зоран Заев да биде свикана Меѓувладината...

Каракачанов: Бугарија нема да направи отстапки кон Македонија

Во Скопје некој си замислува дека Бугарија ќе направи отстапки поради братски чувства и солидарност. Тие сметаат и дека некој однадвор ќе изврши притисок...

Бугарија: Договорот за добрососедство е еден од најважните настани во регионот

Потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка на 1 август 2017 година ќе остане едно од најважните настани во современоста на нашиот регион,...

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Денеска се навршуваат три години откако тогашниот премиер Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во Владата го потпишаа договорот за добрососедство,...

Изборите ја ставија македонско-бугарската комисија во мирување

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања моментно е на пауза по барање од македонскиот тим, поради претстојните изборите во Македонија. За бугарската...

Радев: Потребна е позиција за заштита на бугарскиот национален интерес

Потребни се чекори за создавање на национална позиција со јасни барања и критериуми кои го обезбедуваат бугарскиот национален интерес, кажа бугарскиот претседател Румен Радев...