Ознака: Договорот од Преспа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје...

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и за Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, во...

Мицотакис: Меркел ги знае моите размислувања за Договорот од Преспа

Европската перспектива на земјите од Западен Балкан беше една од темите за кои вчера во Берлин разговараа германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер...

ЕУ ги повторува грешките од минатото на Балканот

Една година по потпишувањето на Преспанскиот договор, кој „Фајненшл тајмс“ го нарекува еден од ретките дипломатски успеси на Балканот, Европската Унија (ЕУ) уште еднаш...

Европските избори предизвикаа земјотрес на грчката политичка сцена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дека ќе распише предвремени парламентарни избори, откако неговата партија СИРИЗА претрпе голем пораз на Европските и локалните избори во...

Единствена Македонија: И ,,случајот дрога” со Богоевски го отвора прашањето за...

Единствена Македонија на повеќе наврати ја запозна јавноста за ништовноста на Договорот за промена на името како спротивен на домашното и меѓународното право како...

Катругалос: Со текот на времето ќе се разбере позитивното значење на...

Мислам дека како што поминува времето, целосно ќе биде разбрано позитивното значење на договорот, вели министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во...

Тимоние: Успешни претседателски избори ќе бидат важни за европскиот пат на...

Успешни претседателски избори без манипулации и слободно изразена волја ќе биде многу важна работа. Со тоа ќе се сврти страницата од 27 април и...

Ахциоглу: Не е предавство да ги сакаш земјите на другите

Не е предавство да ги сакаш земјите на другите, ѝ одговори министерката за труд и социјала на Грција, Ефи Ахциоглу на жена која ѝ...

Кувелис: Договорот од Преспа отвора перспективи за соработка за солунското пристаниште

Министерот за поморство на Грција, Фотис Кувелис, смета дека со Договорот од Преспа се отвораат можности за соработка за пристаништето во Солун. Кувелис во изјава...

Катругалос: Ратификуван договор е правна реалност што треба да се почитува...

Кога еден договор е ратификуван и претставува правна реалност, го толкуваш на начин кој е во интерес на земјата, рече министерот за надворешни работи...