38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 17:20

Ознака: договори

Потпишани договори за 12 нови проекти за прекугранична соработка со Бугарија...

Со 12 грантисти од земјава, Министерството за локална самоуправа денеска потпиша договори за кофинансирање на 12 нови проекти вредни 3,6 милиони евра преку ИПА-програмата...

Потпишан договор за пракса меѓу СОТУ „Ѓорги Наумов“ и „Кромберг и...

Уште една паралелка од насоката Техничар за Индустриска Мехатроника почнува со пракса во германската компанија „Кромберг и Шуберт“ во рамките на Дуалното образование. Денеска...

Не постојат нераскинливи договори

Секој „идентитетски договор“, имајќи го предвид фактот дека е спротивен на императивната норма или јус когенс (вроденото право на идентитет), може да се раскине...

Зошто ЕУ многу тешко постигнува договори

Различни политички интереси и евроскептични струи ја влечат Унијата во различни правци Кога Британците гласаа да ја напуштат Европската Унија, некои во Брисел видоа позитивен...

Помалку трансфери, повеќе размени, отворени договори…?

Ако минатото лето меѓу големите лиги проциркулираа 3,5 милијарди евра, мислам дека годинава таа бројка ќе се движи до 800 милиони евра, вели претседателот...

Битката за гласови и преку меѓународните договори?

Одбележувањето на двегодишнината на Преспанскиот договор го поттикна прашањето дали и на кој начин добрососедските договори би можеле да бидат „адут про или контра“...

На повеќе фудбалери во Англија летово им истекуваат договорите

На многу фудбалски ѕвезди од англиската Премиер-лига договорите им истекуваат летово. Давид Силва, Педро, Вилијан, Јан Фертонген, Давид Луиз, Рајан Фрејзер, Џо Харт, Бен...

Продолжен рокот до 30 април за откуп на тутун

Владата на денешната седница донесе одлука за продолжување на законскиот рок за склучување договори за производство и откуп на тутун за реколтата 2020, што...

Продолжени лиценци и договори за транспортерите, градежниците и погребалните служби

Владата донесе уредби со законска сила со цел транспортниот сектор подобро да го организира работењето и да се обезбеди непречен транспорт на стока, за...

Договорите на Балканот важат додека се во интерес на САД

По постигнувањето на Преспанскиот договор, САД сега се фокусирани на враќањето на Белград и на Приштина на преговарачката маса, чија цел е договор за...