Ознака: договори

Зошто ЕУ многу тешко постигнува договори

Различни политички интереси и евроскептични струи ја влечат Унијата во различни правци Кога Британците гласаа да ја напуштат Европската Унија, некои во Брисел видоа позитивен...

Помалку трансфери, повеќе размени, отворени договори…?

Ако минатото лето меѓу големите лиги проциркулираа 3,5 милијарди евра, мислам дека годинава таа бројка ќе се движи до 800 милиони евра, вели претседателот...

Битката за гласови и преку меѓународните договори?

Одбележувањето на двегодишнината на Преспанскиот договор го поттикна прашањето дали и на кој начин добрососедските договори би можеле да бидат „адут про или контра“...

На повеќе фудбалери во Англија летово им истекуваат договорите

На многу фудбалски ѕвезди од англиската Премиер-лига договорите им истекуваат летово. Давид Силва, Педро, Вилијан, Јан Фертонген, Давид Луиз, Рајан Фрејзер, Џо Харт, Бен...

Продолжен рокот до 30 април за откуп на тутун

Владата на денешната седница донесе одлука за продолжување на законскиот рок за склучување договори за производство и откуп на тутун за реколтата 2020, што...

Продолжени лиценци и договори за транспортерите, градежниците и погребалните служби

Владата донесе уредби со законска сила со цел транспортниот сектор подобро да го организира работењето и да се обезбеди непречен транспорт на стока, за...

Договорите на Балканот важат додека се во интерес на САД

По постигнувањето на Преспанскиот договор, САД сега се фокусирани на враќањето на Белград и на Приштина на преговарачката маса, чија цел е договор за...

Нашите соседи не можат против својата природа, колку и да се...

Дали договорите за балканско пријателство можат да бидат гаранција за европска перспектива и европско однесување, пред сѐ кај оние што и формално се дел...

Единаесет земјоделски задруги добија договори за финансиска поддршка

Денска во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, се одржа конференција по повод денешниот Меѓународен ден на земјоделски задруги. Оваа година мотото е „Задруги...

Британија склучува трговски договори со Кина

Со една нога надвор од ЕУ, Британија реши да ја зајакне економската соработка со Кина. Потегот нема да им се допадне на нивните најголеми...