18.8 C
Skopje
13.6.2021 - 20:11

Ознака: доверба

Како да се зголеми довербата во ЕУ

На шпански, зборот „конфианца“ има двојно значење. Од една страна, тој ја опишува цврстата доверба во нешто или некој, вид доверба што луѓето од...

Најголема е довербата во цивилното општество

Речиси 60 отсто од граѓаните во државите од Западен Балкан, меѓу кои се и Македонците, не им веруваат ниту на владите, ниту на парламентите,...

Довербата во компанијата се гради и преку кредитниот рејтинг на државата

Позитивниот кредитен рејтинг на земјава ги отвора можностите за пристап на македонските компании до странските пазари и до нивната препознатливост кај потенцијални деловни партнери...

Малку видливи, а со најголема доверба

Во редица понови, но и постари истражувања на јавното мислење, како институции со најголема доверба кај граѓаните се појавуваат АРМ и црквата, односно верските...

Најубаво се живее кога се има доверба во луѓето околу себе

проф. д-р Кирил Темков Јас сум суштество. Имам тело и душа. Физичкиот живот го живеам со основите и силите на телото, со неговите потреби...

Довербата – алката што се кине меѓу граѓаните и политичарите

Покрај одредената одговорност на граѓаните во процесот на градење општествено-политичка функционалност, главниот предизвик во демократските општества за враќање на довербата на гласачите го имаат...

Бакојани: СИРИЗА купува пратеници за да ја спаси Владата на Ципрас

Поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани денеска изјави дека владата нуди финансиски стимули на пратениците, кои не се членови на СИРИЗА, за...

Ѕанакопулос: Владата ќе добие доверба и ќе помине Договорот од Преспа

Мојата процена е дека Владата ќе добие доверба и ќе може да продолжи да ја води земјата, рече владиниот портпарол и министер без ресор...

Гласање доверба на грчката Влада во среда вечер

Утре во 10 часот по локално време, во грчкиот Парламент ќе започне седницата за обновување на довербата на владата, по барање на премиерот на...

Папахристопулос: Ќе гласам за Договорот од Преспа, па ќе отстапам

Пратеникот од Независни Грци, Танасис Папахристопулос, кој и во минатото јавно изјавуваше дека го поддржува Договорот од Преспа, во интервју за грчката телевизија ЕРТ,...