14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 4:25

Ознака: доверба

ФОН го промовираше Меѓународниот универзитетски одбор за доверба

Меѓународниот универзитетски одбор за доверба на универзитетот ФОН, составен од еминентни добитници на Нобелови награди, сегашни и поранешни министри за образование и политичари, беше...

Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на правото и правната држава...

Политичките очекувања во расчекор со ветувањата и со довербата

По веќе виденото, со Париз и Макрон, можеме да заклучиме дека во политиката, а особено во надворешната политика, не постојат гаранции. Па, дури и...

Растат влијанието и довербата во весниците

По спојувањето на едни од најголемите издавачи на весници во САД - „Њу медија/ Гејт хаус“ и „Ганет“ - новата компанија ќе го поседува...

Животот е поубав кога имате доверба во луѓето

Етика за млади проф. д-р Кирил Темков Јас сум суштество. Имам тело и душа. Физичкиот живот го живеам со основите и силите на телото, со...

Грчкиот парламент ѝ изгласа доверба на новата влада

Владата на Кирјакос Мицотакис, вечерва, по тридневна расправа, ја освои довербата на грчкиот парламент со 158 гласа „за“ и 142 „против“, пренесува „Катимерини“. Во своето...

Како да се врати довербата во медиумите

Во ерата на широкиот пристап до информации, вистинити или не, луѓето од сите возрасти мора да си ја подобрат медиумската писменост. Но тоа не...

Деловната заедница со намалена доверба во судството

Комората на медијатори, која работи на алтернативно решавање на споровите со медијација, вчера потпиша договор за пристапување кон Сојузот на стопански комори на Македонија,...

Да се врати довербата на граѓаните во институциите

Поголема одговорност, продолжување на реформите, заокружување на евроатлантските интеграции, исполнување на ветувањето дека годинава ќе биде успешна на економски план, вети Владата во пресекот...

Ципрас сигурен во довербата од пратениците

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се очекува да го преживее вчерашното гласање за недоверба во парламентот. Гласањето доаѓа во пресрет на три избори во земјата,...