Ознака: доверба

Анкета: Речиси 80 отсто од руските граѓани имаат доверба во Путин

Нивото на доверба на руските граѓани во рускиот претседател Владимир Путин е речиси 80 отсто, соопшти Центарот за истражување на јавното мислење во Свердловск. ...

Доверба

Велат дека довербата, покрај автентичноста, храброста, карактерот, одлучноста..., е една од најбитните карактеристики на човечкото суштество. За да се стекне, потребни се многу време...

Непостојната оставка и изиграната доверба

Уште вечерта, на 31 октомври, беше јасно дека Зоран Заев не поднел оставка. Зборот, искажаниот збор, е алатка на политичарот, посебно во демократски режими....

Да не истече граѓанскиот „разумен рок на доверба“

Одолжувањето на истражната постапка, според експертите, остава простор за „политичко-партиски замешателства“, особено што в понеделник почнува изборната кампања. Оддалеку се чувствува дека токму темата...

Балканот повеќе не верува во ЕУ

Вашингтон и Берлин го одобрија овој процес, но во неофицијалните контакти се чувствува извесно двоумење за економското поврзување на земјите од Западен Балкан. Европските...

Јовески до обвинителите: Aпелирам на совесност и чесност, да го вратиме...

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, денеска одржал онлајн состанок со јавните обвинители, а тема на состанокот бил последниот извештај на Стејт департментот за состојбата...

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство во Собранието. Во салата не...

Заев побара парламентот да гласа за доверба на Владата

Премиерот Зоран Заев побара од пратениците да гласаат за доверба на Владата. Тој посочи дека во последниот период кружат лажни вести оти власта немала...

Луѓето не пријавуваат затоа што загубиле доверба во институциите

Истражување за корупцијата, митото, поткупот и граѓанската перцепција за тие појави Од што зависи како граѓаните ја перципираат корупцијата во земјата? Каков однос имаат тие кон...

Добро е да се има доверба, уште подобро е да се...

Некој, можеби, во тие нови 365 дена гледа и нови 365 шанси да се поврати довербата во силно компромитираните институции, политиката и политичарите. Но...