Ознака: добрососедство

Само експлицитното признавање на македонскиот народ е основа за добрососедство

За реален и вистински почеток на вистинско добрососедство, Бугарија и другите соседи членки на ЕУ треба експлицитно и јавно да ја признаат посебноста на...

Негирањето на јазикот не е во духот на договорот за добрососедство

До неодамна, во записниците за работата на комисијата се користеле термините „македонската страна“ и „бугарската страна“, но од последните два состанока во употреба бил...

Добрососедство со најави за блокади на патот кон ЕУ

На прашањето дали Загреб ќе ги блокира пристапните преговори на Србија со ЕУ, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ одговори дека „патот кон ЕУ е полн...

Вистинското лице на „добрососедството“

УЦЕНИТЕ КАКО БЕНЧМАРК НА СОСЕДСКИТЕ ПОЛИТИКИ КОН МАКЕДОНИЈА Кому му требаат непријатели кога соседи ви се Грција и/или Бугарија, искоментира холандскиот експерт за Западен Балкан,...

Вистинско или добрососедство под притисок на ЕУ

Националните стратегии (доктрини) на соседите за Македонија - многудецениска константа (1) Некои од соседските национални стратегии или доктрини во однос на Македонија и македонското прашање...

Бугарските заблуди кон Македонците уште поизразени

И ПО ДВЕ ГОДИНИ ОД ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО Иако спротивно на европската политика и практика за правата на малцинствата и спротивно на духот...

Заев: Добрососедството продолжува, нема враќање назад

Договорот за пријателство и добрососедство донесе многу позитивни придобивки за Северна Македонија и за Бугарија и стави крај на еден систем, кој ги труеше...

Жртвување на националната историја за сметка на добрососедството?

По одлуката на македонската влада за заедничко чествување со Бугарија на светите Кирил и Методиј, свети Климент Охридски, свети Наум и цар Самуил, историчарот...

Заев и Борисов во Познањ разговараа за Договорот за пријателство

Премиерот Зоран Заев во рамките на своите активности на Самитот за Западен Балкан во Познањ, Република Полска, оствари средба и со бугарскиот премиер Бојко...

Договорот за добрососедство не влијаеше на заемното уважување и целосното почитување

Расизам и дискриминација во однос на македонското малцинство во Бугарија се констатирани во извештајот на мониторинг-комисијата на Парламентарното собрание на советот на Европа (ПССЕ)....