Ознака: доброволци

Венецуела бара доброволци за тестирање на руската вакцина

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро најави дека ќе бара доброволци за тестирање на вакцината против ковид-19, развиена од Русија, објави Би-би-си. Русија беше првата земја што...

Научниците бараат 4.000 доброволци за корона-експеримент на концерт

Германски научници бараат 4.000 доброволци кои ќе учествуваат на експериментален концерт на 22 август во Лајпциг, како би се утврдило колкав е ризикот од...

Доброволци од Кичево го средија манастирскиот двор во „Свети Ѓорѓија“

Поголема група доброволци од Кичево, беа вклучени во косидбата за средување на манастирскиот двор во „Свети Ѓорѓија“ во близина на село Кнежино, Кичевско. Доброволците...

Доброволци во Велика Британија ја примија пробната вакцина против ковид-19

Првите двајца волонтери, од вкупно 800 пријавени, ја примија пробната вакцина против ковид-19 на Универзитетот во Оксфорд, објави Би-би-си. Половина од волонтерите ќе ја примат...

Британија започна клинички тестирања врз 510 доброволци на вакцина против ковид-19

Повеќе од 500 храбри доброволци го почнаа процесот на примање на првите дози како дел од напорите на Велика Британија за создавање вакцина за...

Воена обука за 100 доброволци

Министерството за одбрана на Црна Гора кон средината на јануари ќе распише јавен повик за доброволно служење воен рок. Поради ограничените капацитети со кој...