-5.2 C
Skopje
24.1.2022 - 5:21

Ознака: доби

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Улицата во лондонското предградие во која Фреди Меркјури живеел како тинејџер е преименувана во Фреди Меркјури. На церемонијата на именувањето присуствувала сестрата на некогашниот...

Васил Хаџиманов ја доби светската награда за најдобар џез-пијанист

Васил Хаџиманов ја освои светската награда за најдобар џез-пијанист на електрично пијано на 41-то издание на Годишните награди на џез-радиостаници. Исто така, во категоријата...

Бред Пит по 30 години конечно доби „оскар“ за глума!

Првата главна улога Пит ја добива во 1988 година во југословенскиот филм „Темната страна на сонцето“, каде што глуми син на Милена Дравиќ. За...

Градинката „Орце Николов“ доби филтер за почист воздух

Во занималните каде што се згрижуваат деца од осум месеци до тригодишна возраст во градинката „Орце Николов“, во Карпош 3, поставен е филтер „нанокс“,...

Џонсон доби јасен мандат за брегзит

Конзервативците на премиерот Борис Џонсон обезбедија најголема изборна победа уште од времето на Маргарет Тачер во 1980-тите и најавија дека ќе ја извадат Британија...

Училиштето „Ѓоргија Пулевски“ доби лифт за лица со физички пречки

Во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во општината Аеродром е пуштен во употреба лифт за лица со физичка попреченост, со што им е овозможена и...

Унион го доби првото источно-западно берлинско дерби во Бундес-лигата

Унион Берлин, кој е првиот клуб од источниот дел на градот што се натпреварува во Бундес-лигата, ја совлада Херта со 1-0 Првото дерби во историјата...

Њујорк го доби првиот музеј посветен на уметноста на плакатот

Отворањето на музејот е замисла на уметницата и претседателка на музејскиот одбор Вал Коросвајт, која го почна овој проект пред неколку години со група...

Федерер ја доби тениската класика со Надал и закажа финале со...

Роџер Федерер и Рафаел Надал на тениските љубители на „Централниот терен“ им приредија уште еден спектакл, кој на крајот му припадна на швајцарскиот „Маестро“,...

Училиштето „Свети Климент Охридски“ доби нови прозорци и врати

Основното училиште „Свети Климент Охридски“ во населбата Бутел доби нови прозорци и врати, а општината Бутел помогна во подновувањето на училишниот објект. Од локалната...