-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 8:45

Ознака: добиток

„Опашките“ што метрополата ја прават паланка

Чување и напасување добиток и живина во урбаната средина на главниот град Скопје Градските власти велат дека според членот 25 од Одлуката за комунален ред на...

Со ловечка пушка се повредил додека го пасел добитокот

Четириесет и тригодишен маж од неготинското село Долни Дисан е тешко повреден кога со ловечка пушка си нанел повреди. Според пријавеното, инцидентот се случил...

Гром удрил во штала и ја запалил со се добитокот во...

На место викано „Стрчин“ вчера удрил гром во штала сопственост на Т.Е.(47) од Битола и настанал пожар при што шталата и добитокот кој бил...

ФАО: Нема докази дека добитокот и домашните миленици можат да го...

Нема докази за вмешаност на животните (добиток и домашни миленици) во ширењето на коронавирусот и нема потреба за преземање на мерки што можат да...

Повеќе субвенции за приплоден добиток со педигре

До 11 април годинава може да се поднесуваат барања за финансиска поддршка за приплодни овци, кози и јуници со педигре, набавени од увоз или...

Опадна побарувачката за добиток за Курбан-бајрам

Сопствениците на стада овци што нудат дел од својот добиток за овој празник, велат дека оваа година интересот за купување е нешто помал Деновиве живоста...

Општина Гостивар определи локација за продажба на добиток за Курбан Бајрам

Локалната самоуправа во Гостивар определи локација на која ќе се продава добитокот за претстојниот празник Курбан Бајрам во градот. Сточарите и сопствениците на добиток,...

Нов Зеланд ќе убие 150.000 грла добиток со цел искоренување опасна...

Во Нов Зеланд се подготвува убивање на околу 150.000 грла добиток со цел искоренување на болеста предизвиката од бактеријата Mycroplasma bovis. - Тоа е тешка...