Ознака: добитници

Познати добитниците на „Антево слово“ во Сицилија

Mеѓународниот конкурс за поезија ,,Антево слово“, распишан третпат од меѓународната поетска манифестација „Анџело ла Векија“, во соработка со здружението „Контекст - Струмица“, ги прогласи...

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната награда ASC...

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за документарен филм на 34-то доделување на наградите ASC...

Ги имаме најдобрите раскази за 2019 година

Избрани добитниците на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Комисијата за време на двонеделното разгледување и препрочитување на пристигнатите ракописи се водеше од следните...

Претставено жирито на „Браќа Манаки“, според Лакман изборот ќе биде тежок

Денешниот фестивалски ден на „Браќа Манаки“ почна со претставувањето на жирито, кое ќе одлучува за добитниците на наградите „Златна“, „Сребрена“ и „Бронзена камера 300“. Годинава...

Две нови дела од добитниците на европската награда за литература

Деновиве на македонски се објавени две нови дела од добитниците на високата европска награда за литература „Нема, и нека не ни има“ од унгарската...

Познати добитниците на Наградата „13 Ноември“

Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, денеска, по спроведеното тајно гласање и официјално ги објави добитниците на Наградата „13 Ноември“...

Ги имаме добитниците на годинашниот Конкурс за краток расказ

Добитничка на првата награда на годинашниот Конкурс за краток расказ на „Нова Македонија“ за ракописот „Присвоено јунаштво“, доставено под шифрата Војсководец, е авторката Силвија...

Меѓу кандидатите за „оскар“, кански лауреати и добитници на венецискиот „лав“

Во конкуренција за „оскар“ за странски филм е и филмот „Дивата круша“ на турскиот режисер Нури Билге Џејлан, во кој Македонија се јавува како...

Ленче Здравкин и Омер Калеши добитници на „Мајка Тереза“

Хуманитарката од Велес Ленче Здравкин и ликовниот уметник со светска кариера и со потекло од Кичевско Омер Калеши се добитници на државната награда „Мајка...