16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 15:08

Ознака: ДНК

„Денови во ноќи“ – нова песна и спот на ДНК

„Денови во ноќи“ е најновата песна на дуото ДНК, за која е снимен и спот. Песната ја потпишуваат Панчо и Лазар Цветковски, кои се...

Телото на Марадона мора да биде сочувано за идни случаи за...

Аргентинскиот суд одлучи дека телото на легендарниот Диего Марадона мора да биде сочувано за да се дозволи ДНК-анализа за сите негови случаи за одредување...

Научниците открија за која крвна група коронавирусот е најопасен

Германски и норвешки научници спровеле студија во која анализирале како инфекцијата од коронавирус напредува во однос на крвната група на пациентите, пренесува „Дојче веле“. Наодите...

Расистичките митови се уриваат со факти

Има многу стереотипи и митови за расите, но тоа не ги прави вистински. Расистичките митови најдобро се уриваат со научни докази и со факти Многу...

Убиство старо 50 години можно е да се реши со помош...

Англиската полиција што истражуваше нерешено убиство на тинејџерка пред 50 години, соопшти дека нејзиниот убиец ќе може да се идентификува, дури иако веќе е...

Форензиката не е она што го гледаме на ТВ-екраните

Работите не функционираат така како што се прикажани во сериите. Во реалноста нема лесна и брза идентификација на ДНК и одеднаш на компјутерот да...

Водителката Миа Костова во новиот спот на „ДНК“

Панчо и Андреј од дуото „ДНК објавија нов видеоспот за песната насловена „Ние“, зад која стои авторскиот тандем - Лазар Цветкоски и Панчо. Музиката...

Водителката Миа Костова во новиот спот на „ДНК“

Панчо и Андреј од дуото „ДНК објавија нов видеоспот за песната насловена „Ние“, зад која стои авторскиот тандем - Лазар Цветкоски и Панчо. Музиката...

Откриена новата лулка на човештвото?

Студијата заснована врз податоци на митохондриска ДНК од повеќе од 1.200 домородци од Јужна Африка, на овој регион му даде голема улога во раната...

Нашата ДНК можеби не потекнува од Земјата

Сензационално откритие Гери Равкан, молекуларен биолог и професор по генетика на Медицинскиот факултет на „Харвард“, признава дека има малку необични погледи во врска со настанокот...