Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25395)

Реал сосиедад се оддалечи од врвот

Тимот од Сан Себастијан, кој последен пат беше првак на Шпанија пред 40 години, до пред неколку недели беше на првата позиција и во...

Карлсен ја доби шестата партија, која собори многу рекорди

Таа е најдолга партија во меч за светски првак (136 потези), со што го надмина претходниот рекорд (124) стар 43 години, на дуелот Анатолиј...

Левандовски го реши „Дер класикер“ и постави нови рекорди

Баерн ја победи Борусија Д. (3-2), а два гола постигна Левандовски, 66-ти на 55 меча годинава (во Бундес-лигата годинава 40, два помалку од рекордните...

Ливерпул убедливо најдобар во Премиер-лигата по 90-та минута

Ливерпул на гости го победи Вулверхемптон буквално во последниот напад на натпреварот, во судиското продолжение, во 94-та минута, со голот на Ориги. За Ливерпул...

Марко Божиновски – пример за млад човек, спортист, пријател

Нема зборови со кои може да се опише едно младо, амбициозно, образовано момче, кое сакаше да се занимава со спорт. Марко беше комплетна личност,...

Петарди за авганистански стандарди

Иако со секоја детонација блеснува заслепувачка светлина, таа е само моментална. Темната страна на употребата на пиротехниката е преовладувачка! Тоа е онаа страна на...

Земјата на змејовите

Истиот ден кога ми стигна покана од рускиот весник „Независимая газета“ да напишам колумна на тема по мој избор, за рубрика во која ќе...

Иднината на телевизијата во Македонија, генезис

Македонската телевизиска индустрија беше уништувана систематски, онака како што беше уништувана и македонската држава. Тој процес од почетокот, па до овој момент додека ви...