Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25395)

Зоран Спасов-Ѕоф ќе ја промовира новата книга „Торонто експрес“

Новата книга „Торонто експрес (Тибам штркот апдејт)“ од Зоран Спасов-Ѕоф ќе биде промовирана во вторник, со почеток во 20 часот, во книжарницата „Литература суперстор“...

Изложба на Александра Петрушевска Ристовска во МКЦ

Александра Петрушевска Ристовска ќе го изложи својот мултимедијален проект „Венишинг поинт“ денеска, во 20 часот, во МКЦ. Мултимедијален проект е составен од слики - масло...

Предлог-буџетот за 2022 година се враќа во Собранието

Предлог-буџетот за 2022 година по дополнувањата од Владата направени врз основа на амандманската расправа во собраниските комисии, се враќа пред пратениците во Собранието. Откако ќе...

Под „мраз“ цените на повеќе производи

Замрзнувањето на цените ќе важи во трговијата на големо и во трговијата на мало. Одлуката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи што...

Прилепчани во паника како да се заштитат од крадците

Имоти на жители од населбите Вештачко Езеро, Дабница и Поводеници во Прилеп се постојано цел на крадци Жителите од населбите Вештачко Езеро, Дабница и Поводеници...

Колку сме блиску до задолжителна вакцинација

Во време кога новиот сој на вирусот, омикрон, го загрижува светот, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, неодамна порача дека се согласува...

Алтернатива ќе раководи со три министерства

ПО РАЗГОВОРИТЕ НА РЕЛАЦИЈАТА ЗАЕВ - ГАШИ ЗА НОВО ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Партијата Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство, одлучи Цeнтралниот совет,...

Случаен сопатник на полицаецот го спаси Ердоган

Во последен момент спречен атентат врз турскиот претседател Турската полиција деактивира експлозивна направа пронајдена под приватен автомобил на полицаец во областа Нусајбин во Мардин, во...

Јавниот транспорт примарен за Европејците, автомобилите незаменливи за Азијците

Додека употребата на автомобили се предвидува да опадне во Северна Америка и во Европа до 2050 година, како резултат на употребата на јавниот транспорт,...

Заживувањето на францускиот јазик е прашање на културен опстанок за сите?!

Во пресрет на претседателството на земјата, француските дипломати изјавија дека сите клучни состаноци на Советот на ЕУ ќе се водат на француски јазик (со...