Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25395)

Понижено знаење (2)

ЗОШТО ВЛАСТА БЕГА ОД ЧАСОВИ? Не само сегашнава власт. И претходната бегаше. Ги заобиколуваше академската и научната заедница. За сите стратегиски прашања на државата, дури...

Животни

Вид дива мачка што важи за една од најлутите Секој има слушнато за диви мачки како лавови, тигри, леопарди, но надвор има цел свет на...

Британскиот робот Амека е многу сличен на човек

Новиот хуманоиден робот е производ на британската компанија „Енџениард артс“. Станува збор за робот што е „опасно“ сличен на човек и е способен да...

Откриен римски мозаик во Велика Британија

Мозаикот прикажува сцена од Хомеровата „Илијада“ - епска битка меѓу Ахил и тројанскиот херој Хектор. Тој е еден од ретките вакви мозаици во Европа...

Намирници со прехранбени влакна што е подобро да се избегнуваат

Прехранбените влакна се клучни за губење на тежината, но важно е и од кој извор доаѓаат. Тие го подобруваат варењето, помагаат при слабеење и...

Зелени оази со историски белези и гастрономски бисери

Магазинот „Тајм аут“ објави листа на 16 најубави градови за одмор во Европа за 2022 година Иако менталната состојба со пандемијата ни ги нарушува плановите...

Премиера на претставата „Не сега драга“ во Кавадарци

Претставата „Не сега драга“, според текст на Реј Куни, а во режија на Диме Боцев, премиерно ќе се одигра во вторник, од 20 часот,...

Ова е вистинско време за жени диригенти

Ана Спасовска, студентка по виолина и диригирање Ана Спасовска е студентка на одделите по виолина и оркестарско диригирање на Факултетот за музичка уметност. Студира виолина...

Танцов перформанс „Јовано, Јованке“

Авторскиот танцов перформанс на Јована Зајкова, „Јовано, Јованке“, ќе се одигра во вторник, во 21 часот, во салата „25 Мај“, во Младинскиот културен центар. -...

Moџо Килингтон со нов роман

Објавена е новата книга на Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон, „Уништување“, во издание на „Арс либрис“. Романот е дел од едицијата „Во еден...