Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25394)

Нега и убавина

Високи потпетици без плускавци Историски гледано, мажите први почнале да носат високи потпетици, но денес жените предничат во тоа. Меѓутоа, иако на нозете изгледаат многу...

Како изгледа животот во „престолнината“ на поларните мечки

Нема патишта што водат до малиот канадски град Черчил, но тоа не ги спречува илјадниците туристи да одат да го посетат секоја есен. Тоа...

Најголемата хипи-заедница во Европа постои 50 години

Кристијанија е најголемата хипи-заедница во Европа, која постои веќе 50 години. Данската влада дозволи таа да биде социјален експеримент, што шокира некои граѓани. Кристијанија е...

Се одржа шестиот „Скопје фотовик“

„Скопје фотовик“ шеста година по ред ги обедини сите фотографи и видеографи од Македонија и од регионот за да ја раскажат својата приказна и...

Скопската чаршија ги инспирира средношколците

Манифестацијата „Денови на европско Скопје“, која е поддржана од Град Скопје, и оваа година по повод Денот на ослободувањето на Скопје реализира низа активности,...

Излезе збирката „Гостијарци за незаборав“ на Милош Смиљановски

Професорот по македонски јазик и книжевност Милош Смиљановски, кој е во пензија, го одбележи својот 80-ти роденден со збирката раскази „Гостијарци за незаборав“ -...

Делата на Артур Жмијевски до 30 март во МСУ

Реномираниот полски уметник Артур Жмијевски ги изложи своите дела под наслов „Демократии /Реализам“ во Музејот на современата уметност. Станува збор за ден од најзначајните...

Ресенскиот сарај

Посети го музејот Ресенски сарај е дворец во градот Ресен и е еден од најпретставителните примери на објекти градени во неокласичен стил во Македонија. Изграден...

Пад на бројот на новозаразени, но не и на смртните случаи

Во регионот здравството сѐ уште под корона-пресинг Последниот пресек на епидемиолошката состојба на земјите од регионот покажува дека благо опаѓа бројот на новозаразени со коронавирус,...

Академик Поленаковиќ единствен добитник на авнојската награда без партиска книшка на...

ЗАБЕЛЕЖАНО, НЕНАПИШАНО На секој 29 ноември, Денот на Републиката (на некогашната заедничка држава СФРЈ), ми се навраќаат спомени, сеќавања, спонтано ми навираат емоции што не...