Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25392)

Последната епизода на „Куќа од хартија“ на Нетфликс

Актерската и креативна екипа на мегапопуларната серија „Куќа од хартија“ се собра во Мадрид за последен пат, по повод премиерата на последните три епизоди...

Македонија на дланка

 „Македонија на дланка“ е биде проект за поддршка на развојот на локално ниво, со јавна евалуација и валоризација на идеи и нивна реализација,...

Кралицата Елизабета одговара само на два телефонски броја

Британската кралица Елизабета на телефон се јавува само ако ја повикаат две личности во тесна врска со кралското семејство. - Кралицата има ограничена листа на...

Техно

„Галакси ноут“ на „Самсунг“ ќе добие „замена“ Според јужнокорејски извори, „Самсунг“ дефинитивно ја повлече својата серија на мобилни телефони „галакси ноут“. Претходно се шпекулираше дека...

„Рено 4“ претстави летачка верзија на автомобилот

Во рамките на прославата на 60-от роденден на моделот „рено 4“, компанијата направи големо изненадување, претставувајќи летачка верзија на овој популарен автомобил. „Рено 4Л“...

Песните на „Квин“ звучеа шампионски во изведба на Бобан Мирковски...

Концертот во Филхармонија, посветен на лидерот на групата „Квин“, Фреди Меркјури, легендарниот рок-пејач, композитор и текстописец, по сите перипетии, одложување и доцнење поради дојава...

Првиот автономен електричен товарен брод го направи своето прво патување

Првиот автономен електричен товарен брод наречен „Јара Биркеланд“ го направи своето прво патување во Норвешка. „Биркеланд“ пловел 14 километри од градот Порсгрун до пристаништето...

Kонцертен рецитал на пијанистот Кристијан Каровски

Kонцертен рецитал на пијанистот Кристијан Каровски ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во салата на Филхармонијата. Концертот е насловен „Магијата на Шопен“ и...

Тајните зад најубавиот балет на светот „Лебедово езеро“

Митскиот балет на Чајковски се појави на сцената на операта „Бастилја“ во Париз, овој март, во кореографија на Рудолф Нуреев, а Леонор Баулак и...

Задолжителна вакцинација за лица над 60 години, казни за непослушните

Грција Грција објави дека воведува задолжителна вакцинација против коронавирус за лицата постари од 60 години, што е драстичен чекор во борбата на земјата со сè...