Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25387)

Македониjа на дланка

 „Македонија на дланка“ е биде проект за поддршка на развојот на локално ниво, со јавна евалуација и валоризација на идеи и нивна реализација,...

За ежовите, за лисиците и за грст долари

УТРЕ: АНАЛИЗА НА ЉУПЧО КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ Во својата најнова анализа, академик Коцарев нуди решенија за иднината на Македонија, со воспоставување пристап во македонската...

Бугарската и грчката јазична верзија на Википедија шират лажни вести за...

Уредувачите на Википедија, без разлика на јазичните верзии, треба да ги почитуваат принципите на неутралност на статијата и веродостојност на изворите. Но Википедија и...

Фалсификувани документи како бугарски историски аргументи

Кресненското востание траело од октомври 1878 до мај 1879 г., со подеми и падови, кои најмногу се должеле на упадите на надворешни влијанија, чија...

Карлсен по петти или Непомнијашчи по првпат на тронот

Експертите предвидуваат дека овој дуел од 14 партии ќе донесе многу повеќе возбудувања отколку само битка за шаховската круна ШАХ – ПОЧНУВА МЕЧОТ ЗА СВЕТСКИ...

Месијас: Скромноста мора да биде константна

Бразилецот Жуниор Месијас (30), кој го постигна голот за победа на Милан против Атлетико (1-0), за задржување на шансите за пласман во осминафиналето, пред...

Шпанија е фаворит, но…

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003 Ќе се потрудиме да го дадеме најдоброто од себе за да извлечеме што е можно подобар резултат, вели младиот...

Македонија посакува нов историски успех

Можни противници на Македонија се Италија, Португалија, Русија, Шкотска, Шведска или Велс, а натпреварите ќе се играат во март 2022 година ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА ЖДРЕПКА...

Колку несреќи треба да се случат за да ја научиме...

Кој ги контролира и овластува нашиве превозници, кој сѐ треба да се грижи за безбедноста на патниот сообраќај, како се превенираат пропустите и престапите...

Анатомија на заблудата: и по Тито, Заев

Грозоморното лице на комунизмот е живо и здраво во Македонија. Никогаш не сум имал дилема дека не успеавме да го погребаме комунизмот со независноста...