Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25387)

Серија по чие гледање би можеле да се разведете

Ако за едно дело може да се каже дека предизвика лавина разводи, тогаш тоа е серијата „Сцени од брачниот живот“ на култниот шведски режисер...

Зошто граѓаните од приморјето се побогати од оние во континентална Хрватска?

Хрватска Порастот на финансискиот имот на граѓаните во приморскиот дел на Хрватска, што остваруваат приходи од туризмот ја зголемува разликата во богатството со нивните сограѓани...

Се бараат доброволци за служење воен рок

Србија Во Србија во тек е пријавување кандидати за доброволно служење воен рок под оружје, а избраните лица можат да почнат со „воената“ активност во...

Скопје во првата „петорка“, но не на Балканот, туку во светот

Балканот високо на врвот на светската ранг-листа за загаденост Македонската метропола повторно е помеѓу првите пет најзагадени градови на планетата, според мерењата на сајтот на...

Црн петок – рај за купување или вешт маркетинг

Колку македонските граѓани посветуваат време на пазарување, во кои периоди и како купуваат, дали има и свест за потрошувачко општество и како влијае економската...

Се заострува „војната“ меѓу доларот и еврото

Во последнава година се намалува вредноста на европската валута, а прогнозите се дека еврото ќе продолжи да слабее во однос на доларот и тој...

Фатална комбинација: човечка грешка и лоша патна сигнализација

Посебна мистерија за истражните органи е бројот на загинатите во трагичната несреќа, со оглед на фактот дека тие на самото место затекнале 44 тела,...

Што побрзо до квалификуван и способен парламент да ги врши своите...

Проблемите со мнозинството во парламентот се манифестираат на неговото функционирање во текот на целиот последен мандат, но и во неговите претходни состави. Во тој...

Како котира македонската армија на светско ниво

Истражување на интернет-порталот „Глобал фајерпауер“ за моќ на војските Интернет-порталот „Глобал фајерпауер“ неодамна објави листа на 140 земји рангирани според нивната воена сила за 2021...

Интегрирањето на Западен Балкан во ЕУ меѓу приоритетите на канцеларот Шолц

Свет Договорена новата германска влада на чело со социјалдемократите Нов германски канцелар и официјално ќе биде социјалдемократот Олаф Шолц, откако коалицијата на левиот центар позната како...