Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25386)

Шпанија е голем предизвик, Македонија ослабена

Притисокот на овој меч не е на наша страна, а тоа треба да го искористиме. Се надевам дека во првиот прозорец од овие квалификации...

Кина го направи најбрзиот воз во светот, кој достигнува брзина и...

Глобални иновации Кинеските иновации, особено во транспортот, секогаш го привлекуваат вниманието на светската јавност. Во тој контекст, интересна е информацијата што ја објавија светските медиуми...

НБА избира топ 10 европски кошаркари

Кошарка Во рамките на 75 години постење на НБА, најквалитетната кошаркарска лига во светот, меѓу другото, ќе избира и најдобри 10 европски кошаркари што оставиле...

Ѓоковиќ најдобар, но и најбогат тенисер во 2021-та

Тениската сезона за годинава полека завршува, останува уште финалната борба во Дејвис-купот. Србинот Новак Ѓоковиќ, освен што беше најдобар играч за 2021 година, тој...

Интерпол денеска избира претседател

Светската полициска агенција во Истанбул добива нов лидер Денеска во Истанбул, Турција, светската полициска агенција Интерпол треба да избере нов претседател. За челната позиција има...

Чави не беше доволна инспирација за Барселона

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Англиските тимови Челси и Манчестер јунајтед, со победите над Јувентус дома (3-0) и над Вилјареал на гости (2-0), на коло...

Ние, патниците од автобусот на смртта

Иако без конкретно посочени и соодветно санкционирани виновници, што без сомнение е тешка и макотрпна работа, заедничкиот именител на сите претходни трагедии, а по...

Длабока тага, голем бес!

Солзи за нив, загинатите, солзи за нас! Солзите се претвораат во бес, голем бес! Бесот бара одговори, бара одговорност, бара виновник! Рано утро, како секое...

Препознавање и превенција на насилството во училиштата

Неодамна нашата јавност беше сведок на многу немил настан, кој се случи кога наставник употреби физичко насилство како метод за дисциплинирање ученик. Тоа беше...