Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25386)

Франција во стратегиско партнерство со Хрватска

Францускиот претседател Емануел Макрон престојува во прва (дводневна) посета на Хрватска, каде што ќе ја потврди продажбата на авионот „рафал“ и ќе потпише стратегиско...

Бриселската „расипана грамофонска плоча“ за проширувањето

Словенечкиот шестмесечен мандат на заседавање со ЕУ помина со многу оптимистички најави за „европската перспектива“ на балканските земји, но во исто време проследени и...

Добрососедските односи се најважни во ерата на хибридните закани

Полската владејачка партија Право и правда (ПИС) знаеше што да очекува од белорускиот претседател Александар Лукашенко пред тој да почне да ги испраќа бегалците...

Европа да се обедини против новата хибридна војна од Истокот

Како што наближува зимата, ветриштата од Истокот предизвикуваат проблеми во Европа. Меѓу најновите махинации се ценовните шокови на гасот во Централна и во Источна...

Вакцинираните во мнозинство

Констатација дека 25 отсто од македонските здравствени работници сѐ уште не се вакцинирани против ковид-19 силно одекна во домашната јавност и отвори простор за...

Реинфекции од ковид-19 – кои се причините и како се случуваат?

Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) информираат дека во изминатата недела, односно од 15 до 21 ноември, 49 граѓани по вторпат се заразиле од...

Бегалската криза во функција на трговијата со бели робје

Објавите на арапски и на курдски јазик на социјалните мрежи промовираа лажни вести за миграција во ЕУ преку Белорусија, а шверцерите отворено ги споделуваат...

Македонија на дланка

 „Македонија на дланка“ е биде проект за поддршка на развојот на локално ниво, со јавна евалуација и валоризација на идеи и нивна реализација,...

Несоодветната патна сигнализација можна причина за трагедијата

Според неговата реконструкција, еден важен предупредувачки знак е паднат уште од мај, а други делови од сигнализацијата се амортизирани и во практика не се...

Сите прашања заслужуваат одговори

Два дена по несреќата во Бугарија, болката не стивнува Два дена по трагичната несреќа на македонски автобус на автопатот Струма во Бугарија, во која 45...