-4.2 C
Skopje
23.1.2022 - 6:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25386)

„Онор 60“ ќе биде претставен на први декември

Техно Паметните телефони „онор 50“ беа претставени во јуни и беа потребни четири месеци за ванила-верзијата да излезе од домашниот пазар. Компанијата, сепак, нема време...

Знаци дека телото ни е полно со токсини

Преку разни намирници и пијалаци, во организмот внесуваме различни материи, кои понекогаш не се здрави, што придонесува за таложење на токсините во организмот. Кога...

Во Египет пронајден изгубен храм на сонцето, стар 4.500 илјади години

Археолозите веруваат дека откриле еден од изгубените египетски „храмови на сонцето“, кој датира од средината на 25 век пр. н.е. На локалитетот биле пронајдени...

Џон Батист со најмногу номинации за наградата „греми“

Американскиот џез-музичар Џон Батист доби 11 номинации за музичката награда „греми“, а по него следуваат Џастин Бибер, Доџа Кет и Х.Е.Р., кои добија по...

„Брит авардс“ ќе воведе родово неутрална категорија

Британските награди за поп-музика од наредната година ќе се ослободат од своите женски и машки категории, со воведување родово неутрални награди за локални и...

„Мизар“ сними песна по текст на Петре М. Андреевски

Култната македонска група „Мизар“, пионерот на дарк-звукот во регионот и ѕвезда водилка на музичката авангарда, која на сцената опстојува цели 40 години, деновиве го...

„Северен Пол“ се квалификува за „оскар“ и за ЕФА

Филмот „Северен Пол“ на фестивал од А-категорија освои „гранд аворд“, се квалификува за „оскар“ и доби номинација за Европските награди. Филмот на Марија Апчевска-Петровска,...

Челото е инструмент што стои на срце

Антонио Илиоски, виолончелист Иако има само 18 години, младиот виолончелист Антонио Илиоски, матурант во средното музичко училиште „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, во класата на професорката...

Слика на Кајбот купена за 53 милиони евра на аукција...

Сликата на францускиот импресионист Густав Кајбот, „Младиот човек на прозорецот“, е купена за 53 милиони долари на аукцијата на аукциската куќа „Кристи“ во Њујорк,...

Брилијантната виолинистка Марија Солозобова солистка на концертот

Филхармонијата прославува 77 години од формирањето Оркестарот на Филхармонијата в сабота, во 20 часот, со концертот „Убава Русија“, ќе прослави 77 години од формирањето. Како...