Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25384)

Македонските репрезентации под своите можности

Шахистите го освоија 35-то место од 39 селекции, а шахистките 30-то од 31 репрезентација ШАХ - ЗАВРШИ ЕВРОПСКОТО ЕКИПНО ПРВЕНСТВО Машката репрезентација на Македонија го освои...

Влхова непобедлива во Леви

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Две победи на две слаломски трки во Леви, Финска, за Петра Влхова од Словачка во рамките на Светскиот куп (СК) во алпско скијање....

Кошаркарите ги почнаа тренинзите

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2023 Македонската машка сениорска репрезентација, предводена од селекторот Драган Бајиќ, вчера ги започна мини-подготовките пред почетокот на квалификациите за Светското првенство (СП)...

Фалбаџии

Драги деца, во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Бонтон за деца“ на познатиот македонски писател Наум Попески, кој исто така неколку години бил и...

Чоколадни гранки

Од книгата „Бисерчиња од детски главчиња“ на Славка Арсова (14) Мајка ѝ на Елена за роденден ѝ направи торта во форма на дрво. Ја стави...

Почетино: Не е лесно со тројца „кралеви“ во еден тим

Се обидуваме да најдеме најдобар начин како да ги интегрираме Меси, Нејмар и Мбапе во тимот. Секој од овие тројца играчи може да биде...

Имам седум години

Во „Колибри“, во десет продолженија, ќе можете да ја прочитате серијата раскази насловени „Од детството на Блаже Конески“ на писателот и публицист Мишо Китаноски,...

Каде и да одам секогаш со мене носам боички!

Деветгодишната Теа ни испрати дел од нејзините цртежи и од стрипот што неодамна го нацрта. Таа постојано ја истражува својата околина, ја разубавува и...

Наградените творби на конкурсот

Заедно сме посилни Секој да е на место број еден, секој да е уникатен и вреден, разлики и нееднаквости да нема, во светот дискриминацијата да ја снема. Затоа што...

„Направи со мене, не за мене“!

Промовираме врсничка поддршка и синергија меѓу децата и градење инклузивна иднина, вели директорката на ОУРЦ „Иднина“, Лорета Андреевска Проект за прифаќање на различностите меѓу учениците На...