Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25384)

Денови на медиумска писменост посветени на младите

Во рамките на „Деновите на медиумска писменост“, под мотото „Виртуелно или реално - правилата се исти! Да бидеме медиумски писмени“, ќе се одржат низа...

Од Живков до Радев, исти денационализаторски политики кон Македонците

„Ако кажам дека има македонско малцинство - веднаш ќе бидам сменет!“, изјавил Живков во 1980 година. Дури 41 година подоцна неговите деструктивни и денационализирачки...

Петмина загинати од како комбе влета во предбожиќна парада во Висконсин

Возило влета во толпа луѓе на парада во предградие на Милвоки, во американската сојузна држава Висконсин. Властите во Ваукеша, градот во кој се случи...

Потонувањето на „Курск“ е резултат на судир со НАТО-подморница?

Дваесет и една година по мистериозната несреќа во Баренцово Море Адмиралот Вјачеслав Попов, поранешен командант на руската северна флота, тврди дека причината за потопот на...

Нов Зеланд го укинува карантинот, во Европа протести и казни за...

Пипалата на пандемијата различно распространети Додека Европа се соочува со досега невидени размери на нови инфекции од коронавирусот и паралелно враќање на рестриктивните мерки, но...

Мерки за заштита oд вирусот и од поделби

Се очекува Владата денеска да ги усвоите новите мерки што ги препорача Комисијата за заразни болести, со кои за одење на работа ќе биде...

Ангажирањето хакер од темната мрежа е исто како да ангажирате...

Анализите на светските експерти покажуваат дека темната мрежа толку е развиена што луѓето преку неа можат да ангажираат хакер за да реализираат голем број...

Кој не сака правилно да паркира, ригорозно да се дисциплинира

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата излезе со одлучно предупредување до возачите да внимаваат каде и како ги паркираат своите возила, бидејќи...

Три децении партиска демократизација во обид

Досегашните плурални практики покажаа дека партиите во суштина се далеку од некаква демократија, па и натаму последниот збор го има партискиот лидер, а внатрепартиските...

Ѓоковиќ седми пат прв ја завршува годината

ТЕНИС Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по рекорден седми пат ја завршува сезоната како прв на АТП-листата. Првиот светски рекет од вчера ја започна 348-та, рекордна...