Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25379)

Родители во административен лавиринт на ковид-19

Во училиштата на дневна основа има од 24 до 72 заразени ученици. Во градинките, пак, во изминатите седум дена се регистрирани пет деца и...

Четири места подолу на листата за корупција

Според најновиот извештај на швајцарската компанија за управување со ризици „Глобал риск профајл“ (ГРП), Македонија за разлика од лани, кога била на 81-то, сега...

Американците и Британците ќе плаќаат седум евра за влез во ЕУ

Брисел и новите правила за влез од трети земји во шенген-зоната Построгите правила за влез во шенген-зоната за граѓаните од трети земји, меѓу кои се...

Бајден и Џинпинг разговараа и се договараа за соработка

Виртуелен самит меѓу претседателите на САД и Кина Претседателите на САД и Кина, Џо Бајден и Си Џинпинг, го одржаа долгоочекуваниот виртуелен самит. Американскиот претседател...

Пинг-понг со мигранти во водите на каналот Ла Манш

На повидок француско-британски безбедносен конфликт Додека очите на светската јавност се вперени кон случувањата со мигрантскиот бран на источните граници на Европа, на повидок е...

Паѓаат маските и во историската комисија

Деновиве јавноста беше сведок на уште еден флагрантен пример на изјава со политички мотивирани квалификации, преку која се направи обид да се дисквалификува целата...

Јавниот интерес на партиска распродажба

Во Македонија јавниот интерес одамна е паднат на дното на табелата на општествените интереси. Пред него далеку на врвот се партискиот интерес и неприкосновениот...

Савевски повика 19 ракометарки за мечевите со Србија

НЕДЕЛА НА ЕХФ Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски, го соопшти списокот со 19 ракометарки (и девет резерви), за претстојниот собир во...

Недев: Очекувам до крајот да одиграме многу подобро и поборбено

До крајот на ЕП 2021 остануваат уште пет неизвесни кола во обете конкуренции. По четири кола, шахистите се на 37-то место, а шахистките на...

Девет европски селекции од минатото СП сигурно ќе играат и во...

Меѓу репрезентациите што од Европа директно се пласираа на фудбалското Светско првенство (СП) в година во Катар има четири селекции што ја освојувале светската...