Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25377)

Европа стравува од конфликт проследен со насилства и безредија

Мигрантскиот притисок што е актуелен периодов на источните граници од ЕУ, според западните медиуми, може да предизвика безбедносен ризик по Европа, кој во најлошото...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Стеф Кари стана најуспешен тројкаш Извонредниот кошаркар на Голден стејт, Стеф Кари стана најдобар тројкаш во историјата на НБА-лигата. Во победата над Чикаго,...

Недев: Нема лесни противници

Засега радува играта на дебитантот Филип Михов, кој ремизира во второто коло, а Ивана Манова забележа цел поен против многу посилна противничка од Италија ШАХ...

Македонија ќе развива лесна пешадиска баталјонска група

На последниот министерски совет во Брисел беа утврдени и насоките како ќе се развива и ќе дејствува македонската армија како дел од НАТО. За...

Теории за несреќата на Шумахер

Има голем број теории, а еден германски весник објави што се случило Кога на 29 декември 2013 година се појави веста за Михаел Шумахер, една...

Консензуалното одлучување во Унијата првпат на „нишан“

Во дел од документот насловен „Стратегиски безбедносен компас на ЕУ“, кој треба да биде претставен денеска, на редовниот состанок на министрите за надворешни работи...

„Докторот“ Роси ја заврши пребогатата кариера

Валентино Роси е единствениот возач во историјата на мотоспортот што победил на светските првенства до 125, 250 и до 500 кубици и во класата...

Во мое време фудбалот се играше од љубов, сега е бизнис

За Тоти, „скудетото“ со Рома во 2001 година е на повисоко ниво дури и од другиот голем триумф во кариерата, освојувањето на Светското првенство...

Европска суперлигата со нов формат?

ФУДБАЛ Според претседателот на шпанската Ла лига, Хавиер Тебас, Реал Мадрид, Барселона и Јувентус би можеле да формираат нова европска суперлига, пишува шпанскиот дневен спортски...

Гроздановска на водечката позиција

КОЊИЧКИ СПОРТ - ПО НОЕМВРИСКИОТ ТУРНИР На терените на Хиподром во Скопје, во организација на ККС Илинден, викендов се одржаа првиот Ноемвриски коњички турнир и...