Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25377)

Кои се трите најлојални раси на кучиња

Животни Некои сопственици на кучиња бараат нивниот миленик да биде посветен и лојален докрај. Важно е да се напомене дека верноста нема никаква врска со...

Според руски научници, црниот пипер го запира ширењето на коронавирусот

Природните алкалоиди што се наоѓаат во црниот пипер може да го запрат ширењето на коронавирусот, соопштија научниците од Институтот за цитологија на Руската академија...

Пингвин на гости во Нов Зеланд

Жителите на населбата Бирдлинг Флат, која се наоѓа јужно од градот Крајстчерч, на брегот на Нов Зеланд пронашле пингвин, кој пристигнал од Антарктикот, оддалечен...

Мараја Кери објави нов божиќен хит

Овој период од годината е резервиран за дивата чии хитови уште повеќе нѐ радуваат за новогодишните празници. Тешко е да се поверува дека „All...

Македонски автори ја напишаа бугарската евровизиска песна

Соседна Бугарија, која по пет години пауза се враќа на „Детскиот евросонг“, на фестивалот во Париз, на 19 декември, ќе ја претставуваат Денислава Димитрова...

Со „Зелени сили“ ќе се претставиме на „Детски евросонг 2021“ во...

Македонската телевизија го промовира спотот за песната „Green forces“, кој го изработи продукцијата „Вертоиго вижуалс“, со кој Кристина, Анастасија, Миха и Филип од популарната...

„Скопски есеи“ од Јелена Лужина

Во чест на Денот на ослободувањето на Скопје е промовирана книгата „Скопски есеи“ од Јелена Лужина. Авторката е позната по својата работа како преведувачка,...

Мурал посветен на Владо Малески во Струга

Во центарот на градот на поезијата, Струга, на јужната фасада на центарот за култура „Браќа Миладиновци“ деновиве осамна мурал насловен „Химна и разбој“, посветен...

Филип Цакоски ги изложи своите „Обвивки“

Во галеријата „Кo-ра“, мал салон – сутерен, отворена е самостојната изложба на скулптури на младиот академски скулптор Филип Цакоски. Изложбата е насловена „Обвивки“. Цакоски првпат...

Панорама / Влада без парламентарно мнозинство

Тирана - Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека на Балканот сѐ уште нема конечен мир поради нерешените проблеми, особено меѓу Србија и Косово,...