Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25372)

Мигрантско цунами на истокот од Европа, вонредна состојба во Полска и...

Свет Неколку илјади мигранти, главно од земјите од Блискиот Исток, во текот на изминатиот ден направија сериозни инциденти и проблеми на границите меѓу Полска, Литванија...

Портрети на „малите“ луѓе врамени во големата историска слика

НЕДЕЛА НА ШПАНСКИОТ ФИЛМ Во октомври 2009 година, Кинотеката го започна првото претставување на шпанската кинематографија во форма на Недела на шпанскиот филм. Изминативе 12...

Како да ја исчистите машината за перење алишта

Домување Со текот на времето, поради детергентот и нечистотијата, во машината за перење се таложи бигор, кој може да го отежни правилното функционирање. Затоа, машината...

Новите соларни панели собираат повеќе енергија

Компанијата „Смарт флауер солар“, со седиште во Бостон, произведува соларни панели во форма на сончоглед, кои генерираат повеќе енергија од конвенционалните панели. Сончевата структура...

Облека што имитира инсекти, птици и растенија

Модните дизајнери можат да најдат инспирација насекаде во секојдневниот живот, а кај некои примери на парчиња облека засновани на дизајн, може да се претпостави...

Во Москва почна проект за симулација на мисијата на Месечината

ОСУМ МЕСЕЦИ ВО ИЗОЛАЦИЈА Шест доброволци од Русија, Соединетите Американски Држави и од Обединетите Арапски Емирати ќе поминат осум месеци во затворен простор, во симулирана...

Играњето со кукли им помага на децата да развијат емпатија и...

ИСТРАЖУВАЊАТА ПОКАЖАА Образованието и однесувањето на децата во училиште се на второ место по важност кај родителите за нивните деца. Дури за 60 проценти од...

Коронавирусот на Балканот урива дневни рекорди

Од есенскиот бран на ширење на коронавирусот се најпогодени Србија, Хрватска и Словенија. Светската здравствена организација информира дека зголемувањето на бројот на новозаразени е...

Без струја запира функционирањето на државата

Енергетската криза, недостигот од енергенти и најновите случувања и хаварии во РЕК „Битола“ дополнително ги вжештија состојбата и стравувањата од можен целосен крах во...

Кој сееше магла на конференцијата на ООН за климатските промени и...

Производството на течен гас од шкрилци е поштетно од кој било друг извор на енергија, дури и од она од толку омразениот јаглен. Штетите...