Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25372)

Придобивки од шолја утринско кафе

Здрава храна Утринската шолја кафе е полна со придобивки што може да го намалат ризикот од низа болести, како и да ја зголемат силата на...

Фустанот на Ејми Вајнхаус од белградскиот концерт продаден за...

Фустанот што пејачката Ејми Вајнхаус го носеше на последниот концерт, кој се одржа во Белград, во јуни 2011 година, еден месец пред нејзината смрт...

Индонезија го спасува од изумирање најголемиот гуштер

Индонезиската зоолошка градина успешно одгледува комодо-гуштери, познати и како комодо-змејови, во обид да го спаси од истребување најголемиот гуштер на светот, за кој климатските...

Вистински лего-град во Украина

Комфорт Таун е посебен станбен блок во главниот град на Украина, а необичната населба привлекува внимание поради дизајнот инспириран од лего-коцките. Иако е дел...

Дали интелигенцијата е товар што доведува до депресија

НАУЧНИЦИТЕ ИСТРАЖУВААТ Колку биле депресивни генијалците од различни сфери на животот? Волфганг Амадеус Моцарт, Едгар Алан По, Вирџинија Вулф, Ернест Хемингвеј..., брилијантни луѓе со исклучителен...

Антипатар – најверниот пријател на македонските кралеви Филип и Александар

Потеклото на Антипатар во историските извори не е доволно разјаснето, меѓутоа се верува дека потекнувал од стара благородничка македонска фамилија што им служела на...

Родовиот јаз предлабок и во научната фела

Според официјални извори од Црна Гора, на прво место на европскиот континент е Македонија, со 52,3 отсто од жените меѓу истражувачите, а потоа следуваат...

Прогласена кризна состојба во енергетскиот сектор

Владата на вчерашната седница прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор, која ќе трае 30 дена, по барање на Комисија за следење на состојбите со...

Народната банка прогнозира раст на БДП од 3,9 проценти годинава

Економскиот раст на земјава годинава ќе изнесува 3,9 отсто, проценува Народната банка во своите најнови макроекономски прогнози, кои ги презентира гувернерката Анита Ангеловска Бежоска....

Македонија наместо да се приближува, таа стагнира и се оддалечува од...

Разликата меѓу нашиот раст на БДП по жител и европскиот е драстична и неспоредлива, па наместо да направиме сѐ да ѝ се приближуваме на...