Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25370)

Почнаа ли рестрикциите со струја?!

Во услови на веќе донесена удедба за прогласување кризна состојба во однос на снабдувањето со електрична енергија, последните прекини на струја во повеќе скопски...

Нега и убавина

Домашни третмани за нега на кожата Не е потребно да потрошите цело богатство за да се ослободите од несаканите појави на вашето лице и тело....

Младите бели ајкули не прават разлика меѓу луѓето и фоките

Младите бели ајкули, кои се одговорни за повеќето напади врз луѓето, не прават разлика меѓу луѓето и фоките, покажа новото истражување. За да ја тестираат...

Апартман во стилот на Кери Бредшо на Ер-би-ен-би

Верните гледачи на серијата „Сексот и градот“ наскоро ќе имаат можност да резервираат стан уреден во стилот на Кери Бредшо на платформата Ер-би-ен-би. Како...

Британската војска го претстави млазниот костим на иднината

ВИСТИНСКИ АЈРОНМЕН Деновиве на британските воени лидери им беше демонстрира футуристички авиокостим, кој на војниците ќе им овозможи да летаат на небото над воените зони,...

Зошто луѓето стануваат сѐ повисоки

НАУЧНО ОТКРИТИЕ Научниците веруваат дека зголемената висина и пораното влегување во пубертет кај луѓето може да се објаснат со еден сензор во мозокот, пренесува Би-би-си....

Македонскиот „ЗЏМ биг бенд“ настапува со славниот Курт Елинг во...

„ЗЏМ биг бендот“ на Здружението на џез-музичари на Македонија ќе настапи в недела, во 20 часот, со еден од најголемите светски џез-пејачи на сите...

Стибера е македонската Помпеја

По значајните откритија од мермер Стибера е македонската Помпеја, вели археологот Душко Темелкоски, раководител на проектот за истражувањата на локалитетот Стибера, кај Чепигово, Прилепско, кои...

Морковот сѐ помал, прачката сѐ пожестока

Продлабочувањето на политичките кризи во Босна и Херцеговина, Македонија, Косово и во Црна Гора е резултат на неисполнетите ветувања на Европската Унија кон земјите...

„Засади желба, за поубава иднина“ – кампања за придобивките од пензиските...

Со кампањата „Засади желба, за поубава иднина“, во чии рамки се планирани едукативни и општествено одговорни активности, пензиските друштва сакаат преку пример да им...