Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25362)

Вмрежувањето нуди можности, но и ризици

Постои напредок во користењето на бизнис-можностите на интернет во Македонија, но и простор за подобрување на ова поле, што во одредена мера беше забележано...

Новиот оперативен систем на „Епл“ достапен за преземање

Tехно Најновата верзија на МекОС на „Епл“, наречена „Монтереј“, сега е достапна за преземање. Софтверот беше достапен во бета-верзија во последните неколку месеци, но сега...

Кијану Ривс на каскадерите им купил „ролекс“

Холивудскиот глумец Кијану Ривс на тимот каскадери што биле дел од неговиот последен филм „Џон Вик: поглавје 4“ им се заблагодарил на соработката со...

Реконструирани лицата на три египетски мумии стари повеќе од 2.000 години

Врз основа на ДНК-анализа, група американски научници ги реконструирале лицата на три египетски мумии, пишува „Ел паис“. Имено, генетичарите од американската лабораторија детално ги...

Изложба на Висар Мулиќи во „Чифте-амам“

Изложба со наслов „Вон боите“, на претставникот на косовската уметничка сцена Висар Мулиќи, ќе биде отворена вечерва, во 19 часот, во Националната галерија, во...

Музејот „Мунк“ во Осло се отвори по деценија неуспеси

Новиот објект од 13 ката го враќа огромното наследство на норвешкиот мајстор од 28.000 дела Новиот музеј посветен на норвешкиот уметник Едвард Мунк се наоѓа...

Избегал во затвор од сопругата

Маж осуден на домашен притвор се пријавил во полициска станица и побарал да биде ставен во затвор бидејќи неговиот живот со сопругата и нејзиното...

Великата лирска песна на Санде Стојчевски

(Поезијата е говор на битието, Хајдегер) Рецензија Еве нè пред најновата поетска книга на Санде Стојчевски „Великата лирска песна“ во издание на „Синтези“. Во својот егзегетски...

Климатските промени им се закануваат на две милијарди луѓе

Населението од 134 земји сега е изложено на поголем ризик од шумски пожари отколку порано, а милиони земјоделци и градежни работници ги губат приходите...

Тимоти Ридаут од Велика Британија гостин на Филхармонијата

Оркестарот на Филхармонијата, вечерва, во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Зимски соништа“. Како солист настапува виолистот Тимоти Ридаут од Велика Британија, диригент...