-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 11:38

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25361)

Најкорисни овошја за дигестивниот тракт

Здрава храна Вклучувањето на овошјето во вашата секојдневна исхрана е лесен и ефикасен начин да го одржите вашиот дигестивен тракт во добра состојба. Само 125 гр...

Астерикс и Обеликс во нивната најнова авантура патуваат во Русија

Стрип-хероите Астерикс и Обеликс се упатуваат кон исток, во нивната прва авантура што е објавена по смртта на креаторот на серијата Алберт Удерзо. Во „Астерикс...

Јапонски бренд измисли очила што го покриваат целото лице

Јапонскиот бренд ЗГХУБД пушти во продажба необични очила што го штитат целото лице од ултравиолетово зрачење. Тие претставија висококвалитетен поларизиран штит за лице, изработен...

Руски научници направија материјал за заштита од радијација

Научниците од Државниот институт во Јужен Урал пронајдоа алтернатива на оловото за заштита од радијација. Врз основа на новиот материјал може да се направи...

Концерт на „Танец“ и Влатко Стефановски на 5 ноември во НОБ

Во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености 2021“, на 5 ноември, во НОБ, ќе се одржи концертниот спектакл насловен „Танец и Влатко“, со почеток...

Швајцарката Маниша Бергер прошета по Балканот со своите два коња...

Во текот на изминатата година, Маниша Бергер, 27-годишна девојка од Швајцарија, со своите два коња Тау и Јама и со кучето Аку, одејќи пеш...

Колосот од Родос и неговото значење

Птоломеј со лукавства и дипломатски вештини успеал да го придобие островот Родос, еден од најзначајните трговски центри. Набргу потоа, Деметриј со флота од околу...

Србија ќе учествува во изградба на нуклеарна централа

Србија е заинтересирана да учествува со 10-15 отсто од инвестицијата за изградбата на два нови блока во унгарската нуклеарна централа „Пакш“. Во овој проект...

Коронавирусот забрзано се шири на Балканот

Србија, Хрватска, Бугарија и Словенија во изминатите 14 дена бележат висок раст на новозаболени од ковид-19 Бројот на новозаразени од коронавирусот на Западен Балкан во...

Зголемувањето на минималецот ќе резултира со нови отпуштања

Растот на минималната плата на 18 илјади денари, т.е. над педесет отсто од просечната плата, ќе го наруши економскиот развој на државата и негативно...