-1.2 C
Skopje
23.1.2022 - 19:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25360)

Есенско уредување на домот

Домување Првите нешта што ни паѓаат на ум во врска со пристигнувањето на есента се кратките денови, намалената дневна светлина, дождот и студеното време, кои...

Саудиска Арабија гради екстремен парк на нафтена платформа

Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафта, но тоа не е пречка да ја искористи својата индустрија за да создаде сосема...

Јужна Кореја има специјални семафори за лица опседнати со мобилни...

Во градот Сеул одлучија да користат светлосна сигнализација за да придонесат за безбедноста во сообраќајот на пешаците, кои додека пешачат гледаат во своите мобилни...

Зошто црната и портокаловата се традиционални бои на Ноќта на вештерките

Ноќта на вештерките за многумина е омилен празник, поврзан со слатки мистериозни суштества и страшни настани. Карактеристичните бои на празникот, кој се слави на...

Најсмртоносни животни во светот

Од комарци умираат 750 илјади луѓе годишно, а од ајкули само шест Кога ќе се соберат сите смртни случаи во една година што настанале како...

Критикуван споменикот на Тоше Проески во Нова Градишка

Споменик посветен на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески, кој почина во 2007 година, неодамна беше откриен во Нова Градишка, Хрватска. Меѓутоа, голем број корисници...

Панорама / Пар-непар екологија

Атина - Во Грција пристигнаа 269 авганистански државјани, мнозинството од нив се судии, додека пак со втор авион треба да пристигнат уште 98 лица....

Мерки за усогласување на понудата и побарувачката

Претставниците на бизнис-заедницата укажуваат дека со доквалификација или преквалификација во некои ситуации успеале да го надминат проблемот со недостиг од кадар. Дополнително, компании што...

Ќе заринка ли американскиот булдожер во балканската кал?

Соединетите Американски Држави очигледно ја смениле стратегијата кон Западен Балкан, во епицентарот на нивното внимание се БиХ, Косово и Србија, а американското дејствување ќе...

Се трупаат резерви на смрзната храна

Замрзнатата храна станува сѐ попопуларна меѓу луѓето затоа што во екот на пандемијата многумина започнаа да прават резерви од овие намирници и поради тоа...