Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25359)

Македонија се доближува до пласман на СП

Оптимист сум и очекувам да се пласираме меѓу првите 16, а со тоа и да обезбедиме настап на Светското екипно првенство, кое следната година...

Санитарната сеча никако да започне

Како што е огромна потребата за дрвја, голема е потребата и за нивно редовно кастрење, одржување, но и целосно сечење на оние гнилите. Во...

Светскиот ден на џудото годинава под мотото „Солидарност“

Со поимот „Солидарност“, важно е да се поврзат алтруизмот, великодушноста и милосрдието. Сами не можеме многу, но заедно станува возможно. Во тешки времиња како...

Спортски вести

ТЕНИС Барти го пропушта ВТА-финалето, ќе се фокусира на Австралија опен Светскиот тениски рекет број 1 во женска конкуренција, Австралијката Ешли Барти (25) ја заврши предвреме...

Шифрин е на 16 „чекори“ до рекордот на Стенмарк

Шифрин победи на првата трка сезонава, во Зелден, и сега има 70 триумфи во Светскиот куп. На таа листа води Швеѓанецот Стенмарк со 86...

Како Салах стана најдобар фудбалер на светот?

За четири години со 137-те постигнати голови за Ливерпул, Салах одамна ги поби сите претпоставки дека е „чудо за една сезона“. Тој има повеќе...

Репрезентацијата ќе се подмладува, тоа е природен процес

БЛАГОЈА МИЛЕВСКИ, СЕЛЕКТОР НА МАКЕДОНИЈА ВО ФУДБАЛ Не сум разговарал со претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, околу предлог-измените за календарот на натпревари,...

Сон е да се биде во комбинација за „златната топка“

Левандовски во 2021 година ја освои „златната копачка“ за најдобар стрелец во Европа со 41 гол. Во календарската 2021 година тој постигна повеќе голови...

Следниот медал ќе биде олимписки

Пред заминувањето на СП секогаш мораш да имаш желба и план до каде сакаш да стигнеш, а јас само знаев дека морам да дадам...

И животните убиваат, зарем не?

Институциите треба сериозно да поработат на меѓусебна соработка и да ги превенираат, спречат или максимално да ги намалат последиците од несреќите предизвикани од животни...