-1.2 C
Skopje
23.1.2022 - 20:20

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25359)

Холанд со еден гол постави два рекорда во Бундес-лигата

ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Норвежанецот Ерлинг Холанд со еден гол за Борусија Дортмунд собори два рекорда во германската фудбалска Бундес-лига, во натпревар од 13. коло, пишува...

Мачките сфинкс се меѓу најскапите миленичиња

Животни Мачките сфинкс се меѓу најскапите миленичиња поради нивниот специфичен изглед - чинат од 3.500 до 6.000 долари. Оваа здрава раса е создадена преку природна...

Адел на „исповед“ кај Опра Винфри

Британската поп-ѕвезда Адел ќе изнесе сè на виделина за лансирањето на својот нов албум „30“ во интервју со Опра Винфри, а ќе говори и...

Сончевиот Систем е опкружен со магнетски тунел

Револуционерно откритие на астрономите Канадската астрономка Џенифер Вест од Универзитетот во Торонто создаде компјутерски модел што сугерира дека Сончевиот Систем е опкружен со магнетски тунел,...

Дали имате ергофобија?

Ергофобијата е ирационален страв од работа, извршување работни задачи или страв од одговорност на работа. Можеби ергофобијата е проблемот што не можете да ја завршите...

Јубилеј прославен со исклучителен џез наместо со коктели и црвени килими

Заврши 40-от јубилеен „Скопски џез-фестивал“ Од отворањето со настапот на Матс Густафсон, предводникот на скандинавската џез-сцена, и на новата ѕвезда на џезот, американската басистка Линда...

Книгите за деца со емпатични приказни и нова визуелна естетика

Новите книги не се издвојуваат само со современите илустрации туку и со текстовите, кои се емпатични, топли и зборуваат на едноставен детски јазик, на...

Професор од лондонскиот „Голдсмитс“ во МСУ

Сол Њумен, професор по политичка теорија на универзитетот „Голдсмитс“ во Лондон, Велика Британија, ќе одржи предавање на 29 октомври, во 19 часот, во Музејот...

Џакомо Пучини со својот син на плажа

Приватен миг Важи за најистакнатиот композитор на романтизмот, автор на незаборавни опери, кои денес се меѓу најизведуваните во светот. Џакомо Пучини е роден во 1858...

Арбитражно тело да го овозможи приемот на Македонија

Тоа што особено ме загрижува за пристапувањето на Македонија во ЕУ е што повторно една земја ја одредува иднината на ЕУ. Значи, ова веќе...