Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25358)

Спортски вести

ФУДБАЛ Во ист ден четири големи дерби-мечеви во Европа Традиционални големи дерби-средби на програмата се викендов во некои од најсилните домашни европски фудбалски првенства. Така, утре...

Избрани најдобрите 76-мина, од нив 11 се активни кошаркари

НБА-лигата во чест на јубилејот одлучи да избере 75 кошаркари што се најдобри во историјата, а како резултат на израмнетоста во гласањето, на листата,...

Јужна Кореја лидер по покриеност со 5Г-мрежа

Иако мобилниот широкопојасен стандард за 5Г беше воведен релативно неодамна, првите апликации за 6Г-технологијата веќе се издадени во земјите како Кина, САД, Јапонија и...

Вештачка интелигенција: придобивки и недостатоци

Во денешнава колумна ќе проговорам за некои аспекти на вештачката интелигенција. Современите компјутерски програми и алгоритми се способни да учат, да се приспособуваат и...

Проблемите во глобалната испорака им се закануваат на економиите

Како што стивнува полека корона-кризата во многу делови од светот, проблемите со синџирите на снабдување повторно растат за многу компании, главно во САД и...

Со овци и кози ќе се чуваат шумите од пожари

Стариот Континент водеше тешка битка против пожарите ова лето, но сите знаци укажуваат дека во иднина го очекуваат уште потешки сезони на пожари. Многу...

Никој не му верува на лажливецот, дури и кога ја...

Можеме со години да ги лажеме и манипулираме граѓаните, но на крајот тие секогаш ја осознаваат вистината, бидејќи делата говорат сами за себе. Но...

Атомското копче ги подгрева стравот и недовербата на Корејскиот Полуостров

Испраќањето американска хуманитарна помош на Корејскиот Полуостров може да ја поттикне обновата на нуклеарната дипломатија, вели Виктор Ча за „Форин аферс“ Нуклеарна дипломатија Ракетниот тест што...

Далечниот Исток нов полигон за одмерување на силите

Кинеските авиони над Тајванскиот Теснец, нуклеарните подморници за Австралија, хиперсоничните ракети во Северна Кореја и военото позиционирање го претворија Далечниот Исток во опасна зона,...

Европскиот пат за Македонија по тесни и широки линии

Одржувајќи ја улогата на лицемерен добар сосед - „најголем поддржувач на македонската европерспектива, но не по цена на бугарските националноисториски интереси“, европратениците од Бугарија...